AB sözünü tutmadı

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Mart ayı içerisinde Avrupalı meslektaşlarıyla yoğun diplomatik görüşmeler gerçekleştirecek.

İlk olarak yarın Türkiye-AB Troykası Dışişleri Bakanları Zirvesi’ne katılacak olan Bakan Gül, AB’li meslektaşlarına, KKTC’ye yönelik hazırlanan malî yardım ve doğrudan ticaret tüzüklerinin birbirinden ayrılmasının kabul edilemez olduğu mesajını verecek. Toplantıda, tüzüklerin 24 Nisan referandumu sonrasında KKTC halkına verilen sözler doğrultusunda hazırlandığına dikkat çekecek olan Gül, tüzüklerin birbirinden ayrılması sonrasında AB’nin verdiği sözleri tam olarak yerine getirmediği mesajını iletecek ve sözlerini tam olarak yerine getirmeyen bir AB’nin inandırıcılığının da azalacağı uyarısında bulunacak. Gül ayrıca, Türkiye’nin Kıbrıs Eylem planının masada olduğunu belirterek, bu plana destek isteyecek. AB’li yetkililerin ise Troyka toplantısında, geçtiğimiz günlerde Mersin’e gelerek limana yanaşmak isteyen Rum bandıralı gemiye giriş izninin verilmemesi konusunu gündeme getirmesi bekleniyor.

Tarama süreci
AB Dönem Başkanı Avusturya’nın başşehri Viyana’da gerçekleştirilecek olan zirvede, Türkiye-AB ilişkilerinde gelinen durum da değerlendirilecek. Dönem Başkanı Avusturya, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye, bilim ve
araştırma başlığında fiilî müzakerelere başlamaya hazır olduklarını bir mektupla iletmişti. Türkiye’nin Brüksel’deki daimî temsilcisi Büyükelçi Volkan Bozkır’a gönderilen mektupta, bilim ve araştırma başlığında tarama sürecinin başarıyla sonuçlandığı, Türk tarafından ulusal müzakere pozisyonunu Katılım Konferansı’na sunmasının beklendiği dile getirilmişti.

Açılış konuşması Gül’den
Bakan Gül, ikinci durak olarak 10-11 Mart tarihlerinde, Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik’in davetlisi olarak Salzburg’a gidecek. AB dışişleri bakanları gayri resmî toplantısına katılacak olan Gül, burada karikatür krizi ve sonrasında yaşanılan gelişmelere ilişkin bir açılış konuşması yapacak. Bakan Gül, inançlara saygısızlığın basın hürriyeti olamayacağına dikkat çekecek.