AB sürecinde anaokullari sayisi artacak

OSMANIYE - Avrupa Birligi kapsaminda okul öncesi egitime verilen önemin artmasiyla su anda yüzde 14'ler civarinda olan anaokulu sayisinin yüzde 70'e çikarilmasi planlaniyor.

Osmaniye’de Danone, ÇYDD ve Ankara Büyüksehir Belediyespor Teknik Direktörü Samet Aybaba’nin katkilariyla Ayse Aybaba Anaokulunun açilis gerçeklestirildi. Açilisa Vali Isa Küçük esi Emine Küçük, Belediye Baskan Yardimcisi Hamza Yilmazer, kurum müdürleri, Danone, ÇYDD yetkilileri ile veli ve ögrenciler katildi.

Açilisa katilan Milli Egitim Bakanligi (MEB) Okul Öncesi Genel Müdürü Remzi Inanli AB süreci içerisinde egitimin çok önemli bir yer tuttugunu bu anlamda okul öncesi egitimin de önem kazandigini söyledi.

Herkesin egitime katki saglamasi gerektigini egitim isinin sadece devlete birakilmamasi gerektigini belirten Inanli, “Danone ve ÇYDD tarafindan açilan anaokullari da devlet sivil toplum örgütleri isbirliginde açilan okullar olma özelligi tasiyor. Açilan okullarla beraber 805 anaokulu hizmet verecek. AB sürecinde normal egitim kadar en az okul öncesi egitiminde önemli oldugunu görmeliyiz. Bakanlik olarak daha çok çocugun anaokuluna gitmesini istiyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin 81 ilinde sivil toplum örgütleri tarafindan açilan anaokullarini anlamli buluyorum” dedi.

Danone Pazarlama Yöneticisi Pinar Gülek, Eylül 2004 itibariyle Türkiye’de okul öncesi egitim oraninin Avrupa standartlarina yaklastirilmasi amaciyla Türkiye’nin 81 ilinde 12 bin 500 ögrenciyi anaokullari ile bulusturmayi planladiklarini belirterek ” 81 ilde 250 anasinifi açmak istiyoruz. MEB, ÇYDD, isbirligi ile açilan okullar Türkiye’nin Ab sürecinde önemli bir basamak olacak” dedi.

ÇYDD Proje Sorumlusu Gülser Alparslan yaptigi açiklamada Türkiye’de yüzde 14’lerde olan Anaokullarinin sayisini yüzde 70’lere kadar çikarmayi düsündüklerini söyledi.

Bu arada kardesinin adini tasiyan Ayse Aybaba Anaokulu’nun açilisina Samet Aybaba katilmadi. Onun yerine katilan annesi Pakize Aybaba’ya Samet Aybaba’nin Osmaniyespor’a katkilarindan dolayi 2. Baskan Yüksel Atalay tarafindan plaket verildi.

Yapilan konusmalarin ve okulun açilmasinda destekleri olanlara plaketlerin verilmesinin ardindan anaokulunun açilisi gerçeklestirildi.