AB sürecinde berberler hijyene özen gösterecek

Malatya Berberler Odası Başkanı Nedim Ekici, Avrupa Birliği (AB)sürecinde berber ve kuaförlerin hijyene daha fazla özen göstereceklerini kaydetti.

Özellikle kan yoluyla bulaşan HIV, Hepatit B ve AIDS gibi hastalıkların berberlerde geçme ihtimali endişe verici. Ancak maddi külfet nedeniyle berberler bu araç gereçleri bütün müşterileri için kullanmaya devam ediyor.

Malatya Beberler Odası Başkanı Nedim Ekici, AB sürecinde berber ve kuaförlerin hijyene daha fazla özen göstermek durumunda kalacaklarını kaydetti. Yapılacak yenilikler arasında başı usturaların bir defa kullanılarak atılacak olması geliyor. Bunun yanında diğer malzemelerin hijyeni noktasında berber ve kuaförlere bu malzemelerin temizliğini sağlayacak makinaların alınması şartı getirilecek. Kullanılan malzemelerin bu makinalarda ışınla temizlikleri sağlanabilecek. Ekici şimdiden hazırlıklarına başladıkları bu malzemelerin tedariki için çalışma içerisinde olduklarını kaydetti.

Odalarına 570 kayıtlı üyelerinin olduğunu ifade eden Ekici, kayıt dışı sayısının da 100’e yakın olduğunu belitti. Ekici, “Göreve 3 ay önce başladık. Üyelerimize hizmet vermek amacındayız. AB sürecinde üye kaydı şart. Bunun yanında gerçekleşecek diğer yenilikler de zaman içerisinde çözüme kavuşturulacak.” dedi.

Maliye programını aldıklarını ve üyelerinin muhasebe işlemlerini bu programla takip edebileceklerinin altını çizen Ekici, Sevgi Tıp Merkezi ve Güven Hastanesi’yle yapılan anlaşma doğrultusunda üyelerine yüzde 20 ile 40 arasında indirim imkanı sunulacağını söyledi.