AB sürecinden sapma yok

TBMM Başkanı Bülent Arınç: "AB sürecinden sapmalar olduğu görüşüne katılmıyorum" dedi.

Arınç, TBMM’nin “Kalite Yönetimi Belgesi” alması ile ilgili olarak da meclisin çalışmalarının en kaliteli şekilde yerine getirilmesi amacıyla bu belgenin alındığını dile getirdi.
TBMM Başkanı Bülent Arınç, AB Parlamento Başkanları Konferansı’na katılmak üzere Danimarka’ya gitti. Hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Arınç, Türkiye’nin AB ile yapılan müzakerelerde 20 başlığı başarı ile tamamladığını ve ilişkilerin tam üye olma hedefi çerçevesinde ilerlediğini belirtti. Müzakerelerde üyelikten sapmalar olduğu yönündeki iddialara katılmadığını anlatan Arınç, “Bunlar ağızdan ağıza dolaşan sözlerdir. Çalışmalar yakından izleniyor. Bizi üzen asıl konu kriterlerde yer almayan bazı konuların gündeme getirilmesidir. Kıbrıs bunlardan biridir. Bu konu şu veya bu şekilde gündeme getiriliyor” şeklinde konuştu.

Arınç, TBMM’nin Kalite Yönetimi Belgesi (İSO 9001-2000) alması ile ilgili olarak da, TBMM’nin bir kurum olduğunu ve amacın çalışmaları en kaliteli şekilde yapmak olduğunu belirtti. Alınan belgenin milletvekillerinin şahıslarıyla ilgili olmadığını söyleyen Arınç, mecliste yapılan bir toplantı sırasında iki sandalyenin kırılmasının basında geniş yer almasını eleştirdi. Arınç, bu haberin alınan belgeden daha önemli gösterilmesi çabasının yanlış olduğunu söyledi.

Danimarka’ya yapacağı gezi hakkında bilgi veren Arınç, konferansa ilk kez AB ile fiilen müzakerelere başlamış bir ülke olarak katıldıklarını söyledi. Konferansta AB üyesi ve aday ülkelerin parlamentoları arasında işbirliği konusundaki gelişmeler ve AB’nin geleceğine ilişkin tartışmalarda parlamentoların rolü konularında görüş teatisinde bulunacaklarını belirten Arınç, “AB Elektronik Bilgi Değişimi” projenin açılışına da katılacağını ifade etti.

Meclis Başkanı Arınç, Danimarka’da bulunan Türk vatandaşları ve Türklerin oluşturduğu sivil toplum kuruluşları temsilicileri ile de bir araya gelecek

Arınç’ı Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Valisi Muammer Güler uğurladı.