AB Türkiye’den yarar sağlayacaktır

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'nin katılımından yalnız yarar sağlayacağını söyledi.

Müzakere sürecinin zaman alacağını bunu İspanyolların çok iyi anladığını ifade eden Bakan Moratinos, “Bizim de AB üyesi olmamız on yıl sürdü. Biz de önce köklü reformlar gerçekleştirmek zorunda kaldık” dedi.

—“Yeni anayasa metnine hayır”—

Fransa ve Hollanda’da olumsuz sonuçlanan halk oylamalarının ardından Anayasa metninin hala kurtarılabileceğinin altını çizen Bakan Moratinos, “Tabii ki Fransızların ve Hollandalıların hayır cevabını göz önünde bulundurmalı ve bundan sonra nasıl bir çizgi izleyeceğimizi düşünmeliyiz. Dönem Başkanı Avusturya’nın tartışmayı yavaş yavaş canlandırma kararını memnuniyetle karşılıyorum. Bu konuda iyimserim. AB bütçesi konusunda görüş birliğine varılmasının ardından ortam düzeldi. Ama kesin kararlar, zamanı gelince alınmalı. Bu daha söz konusu değil. Önce AB vatandaşlarının güvenini yeniden kazanmalıyız, örneğin yeni işyerleri sağlayarak” şeklinde konuştu.

AB Anayasası’nı ilk onaylayan ülke olan İspanya’nın Anayasa’nın uygulamaya geçirilmesine ilişkin süreci destekleyeceğini bildiren Maratinos, yeni bir metin üzerinde tartışmaya da karşı olduklarını söyledi. Bunun doğru bir tartışma olmayacağını dile getiren Maratinos, bütün AB hükümetlerinin Anayasa’yı imzaladığını ve bunun şimdiye kadar sunulan en iyi metin olduğunu vurguladı.