AB Türkiye’ye adil davranmıyor!

Danimarka’nın Eski Dışişleri Bakanı Uffe Ellemann-Jensen, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye adil davranmadığını belirtti.

Uffe Ellemann-Jensen, Lübnan’da yayınlanan Daily Star gazetesindeki makalesinde, Avrupa Birliği Komisyonu’nun İlerleme Raporu ile birlikte Türkiye’ye “Ya limanlarını bir ay içinde Rumlara açarsın ya da müzakereler askıya alınabilir” ültimatomu verdiğini kaydetti. Komisyon raporunun gelecek ay ele alınacağı kaydedilen makalede Jensen, Avrupalı liderlerin kendilerine sorması gereken birkaç soru olduğunu belirtti.

Jensen AB liderlerinin kendilerine sorması gereken soruların, “AB Türkiye’ye Kıbrıs konusunda adil davrandı mı? AB’nin tutumları Türkiye’deki siyasi reformları desteklemeye uygun mu? Ve AB’nin Türkiye ile uzun dönemdeki karşılıklı çıkarları neler?” şeklinde sıraladı. Eski Danimarka Dışişleri Bakanı, “Eğer ilk iki sorunun yanıtları hayır ise ki ben öyle olduğunu düşünüyorum, üçüncü soru özellikle önemli oluyor” dedi.

Türkiye’nin limanlarını Rumlara açmamakla anlaşmalara karşı geldiğini vurgulayan Jensen, ancak aynı şekilde KKTC’nin de serbest ticarete erişim ve AB üyeliğinin diğer avantajlarından yararlanamadığını kaydetti.

RUMLARIN AB ÜYELİĞİ HATAYDI

2004 yılında Ada’nın tekrar birleşmesi için yapılan oylamaya Türklerin evet, Rumların ise hayır oyu verdiğini hatırlatan Jensen, ancak buna rağmen görünürde Kıbrıs’ın ama aslında sadece Rumların AB üyesi yapıldığını vurguladı. Bunun büyük bir hata olduğu görüşünü kaydeden Jensen, bu kararla AB’nin Kıbrıs sorununa bir taraf olduğunu belirtti. Jensen, bu durumda Türklerin, AB’nin tarafsızlığına nasıl güvenebileceğini sorguladı.

Türklerin AB tarafından adil bir biçimde karşılanmadıkları görüşünde olduğu için ülkede AB üyeliğine desteğin dramatik bir biçimde düştüğüne dikkat çekilen makalede, bu durumun da Türkiye’nin modern laik bir ülke değil de İslami bir toplum haline gelmesini isteyenlerin elini güçlendirdiği vurgulandı. Jensen, oysa AB’nin çıkarlarının Türkiye’nin demokrasisi ve ekonomisinin güçlenmesinden geçtiğini belirtti.

“AB TÜRKİYE’YE 40 YIL ÖNCE SÖZ VERDİ”

Yaklaşık 40 yıl önce Türkiye’ye, koşullarını yerine getirdiğinde AB üyesi olacağı sözünün verildiğini hatırlatan Jensen, şimdi AB liderlerinin bu sözü ciddiye alması gerektiğini ifade etti.

Halen Avrupa’da büyük bir çoğunluğun, acı bir biçimde Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğu hatırlatılan makalede, ancak aynı sorunun “Reform sürecini tamamlamış bir Türkiye’yi ortak olarak görmek istiyor musunuz” şeklinde sorulduğunda yanıtların çoğunun evet şekline döndüğü kaydedildi.

Makalede, Avrupalı liderlerin şimdi öncelikle seçmenlerine, AB’nin Türkiye’ye verdiği sözleri tutması gerektiğini açık bir biçimde söylemesi ayrıca Türkiye’ye müzakerelerde adil davranması gerektiği vurgulandı.