‘AB yolunda durma ya da gerileme söz konusu değil’

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB yolundaki reform sürecini daima canlı ve dinamik tutacaklarını kaydederek, reformlarda durma yada gerileme sözkonusu olmadığını söyledi.

Gül açıklamasında; yeni reform paketinin Meclis’teki kanun tasarılarının; Meclis kapanmadan yasalaştırılmasını, yeni yasa ve düzenlemelerin Meclis’e sevkedilmesini içerdiğini söyledi. Gül, reform sürecinin durduğu ya da geriye gittiği düşüncesinin yanlış olduğunu vurgulayarak gerçekleştirilen reformlardaki uygulamaların güçlendirilmesi ve aksaklıkların görülmesi sürecinin yaşandığını dile getirdi. “Sürecin devamında karalıyız” diyen Gül, “Hükümetimiz bu paketin hayata geçirilmesi konusunda kararlıdır. Önemli olan istikamettir. Türkiye’nin istikameti demokratikleşme ve çağdaşlaşmadır. Türkiye bu istikamette ilerlemektedir” dedi.

Gül, Terörle Mücadele Kanun tasarısının hak ve özgürlükleri kısıtlayacağı endişesi yönündeki bir soru üzerine; “Türkiye’nin demokratikleşme, hak ve özgürlüklerin artırılması yolunda geriye dönüşünün mümkün olmadığını vurgulayarak, güvenlik olmadan bu unsurların da gerçekleştirilmesinin zor olacağını kaydetti. Gül, “Güvenliği tehdit eden bir unsur varsa bu hükümetin görevidir. Burada bir tezat yok. Türkiye demokrasi yolundan geri dönmeyecektir. Terörle mücadele konusunda güvenlik güçlerinin bir ihtiyaçları varsa bu da yerine getirilecektir. Terörle mücadele hepimizin en önemli görevidir” diye konuştu.

Gül yapılan tüm düzenlemelerin AB konjektüründe yapılsa da hükümetin bu düzenlemeleri sahiplendiğini vurgulayarak, “AB sürecinin kopmuş olduğunu düşünsek dahi biz bu süreci durudurmayacağız. Sessiz devrimle gurur duyuyoruz” dedi. Bakan Gül, reform paketindeki düzenlemelerin Meclic’te ele alınacağını, son karar noktasının Meclis olduğunu, Meclis’in gerek duyması halinde yeni düzenlemeler yapabileceğini de söyledi.