‘AB yolunda hızla ilerliyoruz’

AK Parti Meclis Grubu'nun bu haftaki toplantısı, Başbakan Erdoğan'ın rahatsızlığı nedeniyle Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün başkanlığında yapıldı.

Türkiye’nin henüz tarihi kimliğine yakışan gelişme hedeflerinin tamamına ulaşamadığına dikkat çeken Gül, “Sorumluluğumuz, mesuliyetim ve çalışma azmimiz çok daha heyecanlı, çok daha anlamlı olmalıdır” dedi. Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu artık herkesin görmesi ve inanması gerektiğini vurgulayan Bakan Gül, ”Türkiye’nin zayıf olduğu dönemlerden kalma kompleksli düşüncelerin, artık bu ülkenin gündeminde yeri olmadığını da herkesin bilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Memnun etmek zorunda oldukları tek mercinin millet olduğunu vurgulayan Gül, milletin gönül rızasını kazanmak için gece-gündüz çalıştıklarını belirtti. Türkiye’nin köklü ve kronik problemlerini çözme yolunda reform niteliğinde adımlar attıklarını kaydeden Bakan Gül, hükümetin uzun vadeli politikalara kenetlendiğini ifade etti. Gül, atılan önemli adımların meyvelerinin toplanmaya başladığı bu dönemde kötü niyetlilerin, bu başarıları görmek istemeyenlerin, gizli emelleri olanların, tekrar terör faaliyetini canlandırma gayretine girdiğine dikkat çekti.

SOSYAL POLİTİKALARA SOL PARTİLERDEN DAHA ÇOK ÖNEM VERDİK

Bakan Gül, muhafazakar bir parti olmalarına rağmen, sosyal politikalara sol partilerden daha çok önem verdiklerinin altını çizdi. Enflasyonun tek haneye inmesini, faizlerin düşmesini başlı başına bir sosyal politika olarak değerlendiren Gül, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’nun aktif şekilde kullanıldığını vurguladı. Bu fonun geçmişte bütçe açığını kapatmak için kullanıldığına dikkat çeken Gül, yapılan sosyal harcamaların doğu ve güneydoğuda etkili olduğunu, bu nedenle terör örgütünün rahatsız olduğunu kaydetti. Sosyal Güvenlik Yasası ile Türkiye tarihinde ilk kez zengin fakir ayırımı olmadan herkesin sosyal güvenceye kavuştuğunu ifade eden Gül, kanunu Meclis’te boykot eden CHP’yi eleştirdi. Gül, “Seçim beyannameninizi bir açın ve bakın. Millete ne söz verdiniz. Siz, verdiğiniz sözleri muhalefetteyken bile tutmuyorsunuz, biz iktidardayken sözlerimizi tutuyoruz” diye konuştu.

AB YOLUNDA HIZLA İLERLİYORUZ

AB yolunda reformlarda hiç bir yavaşlama olmadığını kaydeden Gül, “Bunu söyleyenler ya yavaşlama olmasını isteyenler, ya da hiç bir şeyden habersiz yaşayanlardır” dedi. 9. Uyum Paketi’ni açıkladıklarını hatırlatan Gül, pakette yer alan yasa tasarılarının Meclis tatile girmeden yasalaşacağını, onaylanması gereken uluslararası sözleşmelerin ise TBMM’de onaylanacağını belirti.

AMACIMIZ, ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİYİ GÜVENLİK İÇİNDE YAŞATMAK

Törerle Mücadele Yasa Tasarısı’na da değinen Gül, yapılan düzenlemelerin daha önceki reform sürecini tamamlayıcı nitelikte olduğunu belirtti. Hükümetin terörle mücadelede en ufak bir zaafa düşmeyeceğini vurgulayan Gül, amaçlarının özgürlük ve demokrasiyi güvenlik içinde yaşatmak olduğunun altını çizdi. İşkenceye sıfır tölerans sloganıyla yola çıktıklarını hatırlatan Abdullah Gül, terör ve şiddete karşı da müsamaha göstermeyeceklerinin altını çizdi. Yeni yasa ile güvenlik güçlerinin, hakim ve savcıların zaten var olan yetkilerini daha açık bir şekilde kullanmalarına imkan sağlanacağının altını çizen Dışişleri Bakanı Gül, vatandaşların bu yasa dolayısıyla herhangi bir tedirginliğe düşmemeleri gerektiğinin altını çizdi. Gül, terör örgütü ile halkın arasına kalın çizgiler çekerek örgütü izole edeceklerini ve en kararlı şekilde mücadele edeceklerini belirtti.