‘AB yolunda Türkiye’ye destek olacagiz’

GAZIANTEP - Ingiltere'nin Ankara Büyükelçisi Sir Peter Westmacott, cografi konumu nedeniyle Avrupa ve Asya kitalari arasinda çok önemli bir köprü konumunda olan Türkiye'nin Avrupa Birligi (AB) yolunda her zaman destek olacaklarini söyledi.

Türkiye’yi, müttefik ve dost ülke olarak gördüklerini belirten Westmacott, ”Türkiye, dünya cografyasinda Ingiltere’nin çok önemli dost ve müttefiki oldugu bir ülke. AB müzakerelerinin baslamasi noktasinda Ingiltere’nin verdigi destekte bunun çok açik göstergesidir” dedi.

Güneydogu Anadolu Bölgesi’ni tanimak için çiktigi gezilerden olumlu sonuçlar çikardigini ifade eden Westcomatt, gezisinin ekonomik isbirligi alanlarinda her iki ülkenin lehine yeni gelismeler saglanacagini dile getirdi.

Gaziantep Valisi Sayin Bilgin de, Türkiye’nin, Ipek Yolu üzerinde bulunmasi nedeniyle, tarihten gelen mücadeleci ve yenilikçi rolünü hayatin her alanina yayma çabasinda oldugunu kaydetti. Bilgin, söyle dedi: “Bir çok alandaki “örnek ve önder ilimiz Gaziantep bir “marka” ve “model” kent olmaya devam ediyor. Ülkemizin komsularina ve tüm dünya ülkelerine karsi yürüttügü dostluk ve kardeslik temelindeki iliskilerin, geçmisten alinan bilgi ve tecrübe ile artarak devam edecek. Türkiye’nin AB ile Ortadogu ve Asya ülkeleri arasinda her alanda bir köprü vazifesi görecek. Dost ve müttefik Ingiltere hükümetinin AB kapsaminda ülkemize verdigi destek çok önemli. Müzakerelerin baslamasi notasinda Ingiltere’nin verdigi çok güçlü destek ülkemizde bütün çevrelerde büyük bir memnuniyet olusturdu.”

Türk ve Ingiliz isadamlari arasinda ekonomik isbirligi baslatilmasi için Büyükelçi Westcomatt, refakatinde Gaziantep’e gelmesi düsünülen Ingiliz isadamlari ile Gaziantepli isadamlarinin çok güzel bir isbirligi baslatacagini bildiren Bilgin, Gaziantep’in bütün yönleriyle bu isbirligi içerisinde yer alacagini kaydetti.