Abant Platformu kültürel çoğulculuğu Paris’te tartışacak

Türkiye'nin fikir platformu Abant toplantılarının onuncusu Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilecek.

31 Mart-1 Nisan tarihlerinde ICCI Consell Uluslararası Sosyal Bilimler Konseyi (International des Sciences Sociates) ve Beşeri Bilimler Merkezi (La Maisor Des Sciences de I’homme) işbirliği ile yapılacak toplantıya alanında uzman akademisyen ve yazarlar katılıyor.

Platform bu yıl ‘Türkiye-Fransa Söyleşileri: Cumhuriyet, Kültürel Çoğulculuk ve Avrupa’ başlığı altında yapılacak. Avrupa Birliği (AB) müzakere sürecindeki konular tek tek masaya yatırılacak. Koordinatörlüğünü Prof. Dr. Niyazi Öktem’in yapacağı toplantı, Ulusal Kimlik ve Avrupa Deneyimi, Cumhuriyet ve Kültürel Çoğulculuk, Nasıl Bir Avrupa, Küreselleşme ve Liberalizm, Laiklik-Cumhuriyet ve İslam konuları olmak üzere 5 oturumdan oluşacak. Abant Platformu Genel Sekreteri Salih Yaylacı, altı yıl boyunca Türkiye’de toplandıklarını anlatarak birikimlerini Türkiye’nin önemli ilişkiler içerisinde olduğu merkezlere de taşımak amacında olduklarını ifade etti. Yaylacı, “Nisan 2004’te Washington D.C.’de, Johns Hopkins Üniversitesi’nin işbirliğiyle “İslam, Demokrasi ve Laiklik: Türkiye Deneyimi” başlığı altında aydınları bir araya getirdik. Aralık 2004’te Brüksel’de, Leuven Üniversitesi’nin işbirliğiyle Avrupa Parlamentosu’nda “Türkiye’nin AB’ye Giriş Sürecinde Kültür, Kimlik ve Din” konulu toplantıları gerçekleştirdik” dedi.

1998 yılından beri süregelen Abant Platformu toplantılarının bu yıl Fransa da yapılma nedenini de Yaylacı şöyle açıkladı; “Paris’in potansiyeli Türkiye’ye yeni açılımlar sağlayabilecek nitelikte. Türkiye’nin bu bağlamda hem cumhuriyet öncesi hem de sonrasında yaşamış olduğu çok geniş bir bilgi birikimi var. Avrupa’nın savuna geldiği, çok kültürlülük ve demokrasinin tam da Avrupa’da tıkanma emareleri gösterdiği bugünler Abant Platformu yeni bir açılım ve bakış açısı kazandıracağı düşüncesindeyim AB’ne.”

Birleşmiş Milletler’in ortaya koyduğu “Medeniyetler İttifakı” projesinin ana sorumlusu olan iki ülkeden birinin Türkiye olduğunu hatırlatan Genel Sekreter Yaylacı, geniş çaplı bir konsensüs temeline oturan Abant Platformu’nun güçlü bir sivil inisiyatif oluşturacağını söyledi. Türk ve Fransız aydınları arasında kurulacak diyalog köprüsü ile Medeniyetler İttifakı’na katkı sağlayacaklarını belirten Yaylacı, “Abant-Paris toplantısı, ülkemizin bu konuda etkin bir aktör olmasına vesile olacak. Bu yaptığımız zaten medeniyetler arası diyaloğun da gereği. Abant Platformu ile pozitif ve yapıcı bir ses olarak AB yapısına Türkiye şimdiden çözüm önerileri sunan, ağırlığını hissettiren bir ülke olma şansını yakalayacak.” diye konuştu.

Her yıl düzenlenen ve kamuoyu tarafından yakinen takip edilen toplantıya bu yıl da alanlarında uzman isimler katılacak. Türkiye’den katılacak olanlardan bazıları; Doç. Dr. Sami Selçuk, Etyen Mahçupyan, Ali Bayramoğlu, Prof. Dr. Ahmet İnsel, Cengiz Çandar, Fehmi Koru, Ali Bulaç, Hadi Uluengin, Bülent Keneş, Hırant Dink, Selçuk Gültaşlı gibi kamuoyu tarafından bilinen isimlerden oluşuyor.

Yurtdışından katılacak olan bilim adamları ve yazarlardan bazıları şöyle; Alain d’Irlbame, Pierre Nora, Dominique Schnapper, Veronlique Nahoum Grappe, Jean François Bayart.