Abbas: Barışın zamanı geldi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ile Filistinliler arasındaki barışın zamanının geldiğini söyledi.

Abbas, İsviçre’de Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, “barış zamanı, barış geliyor” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipni Livni ve Başbakan Yardımcı Şimon Peres’in de dinlediği konuşmasında Abbas, “Böyle bir anlaşmanın (barış), bölgedeki ılımlıları ve aşırı uçlarla mücadeleyi güçlendireceğini” söyledi.

Ortadoğu’nun güçlü bir şekilde barışı istediği konusunda herkesin kendisine katıldığını tahmin ettiğini belirten Abbas, Filistin-İsrail anlaşmazlığının çözüm gerektiren en ciddi sorunlardan biri olduğuna dikkati çekti.

“Tüm zorluklara rağmen barış sürecinin yeniden başlamasına yardımcı olacak ortamın var olduğundan eminim” diyen Abbas, bunun, Filistin devletinin kurulmasına imkan tanıyabileceğini belirtti.

Abbas, şöyle konuştu:

“Bir yol haritamız var. Arap girişimini ve hatta ABD Başkanı George Bush’un iki devletli çözüm vizyonunu içeren bir yol haritası. Dürüst olmak gerekirse şimdi bizim için gereken, barış sürecini başlatmak ve sona erdirmek.”

Abbas, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice’a doğru yönde hareket etmeye başladıklarını söylediğini de belirtti.

Gazze Şeridi’nde yoksulluğun rekor seviyeye ulaştığı belirten Abbas, Gazze Şeridi’nde yaşayanların yüzde 79’unun fakirlik sınırının altında, yüzde 51’inin de sınırda olduğunu söyledi.

2.5 milyon Filistinlinin yaşadığı Batı Şeria’da da durumun, 1.5 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze kadar kötü olduğunu belirten Abbas, bunun nedeninin, İsrail’in sınırlarda tam denetimi elinde bulundurması, seyahat kısıtlamaları, altyapının bozulması ve Filistin topraklarının parçalanması olduğunu kaydetti.

Uluslararası topluluğun yardımı olmadan ekonomik ve sosyal durumun tamamen çökebileceğini ifade eden Abbas, seçimler konusunda da “tarafların ulusal birlik hükümeti konusunda anlaşamaması halinde erken genel ve devlet başkanlığı seçimleri yapılması çağrısını” yineledi.