ABD askeri olmak isteyen türk meclisi karıştırdı

Bir Türk gencinin ABD Büyükelçisine Amerikan Ordusu'na katılmam mümkün mü? sorusu Meclis'i karışıtırdı.

CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Dışişleri Bakanı Ali Babacan’a, yabancı bir ülkenin askeri olmanın Türk vatandaşlığının kaybına neden olup olmadığını sordu.

Topuz, Dışişleri Bakanı Babacan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin internet sayfasında bir Türk gencinin Büyükelçiye, ”Amerikan Ordusuna katılmak istiyorum, böyle bir şey mümkün mü?” diye sorduğunu kaydetti.

Türk vatandaşlığına ilişkin Anayasa ve yasalardaki düzenlemelere işaret eden Topuz, ”Yabancı bir ülkenin askeri olmak Türk vatandaşlığının kaybına neden olur mu? Hükümetin izni olmadan yabancı bir ülkenin asker olmak mevzuatımıza uygun mu?” dedi.

Yabancı bir ülkenin askeri olmanın şartları hakkında bilgi isteyen Topuz, Amerikan askeri olmak için Büyükelçiliğe başvuranların sayısı ve gerekçelerini sordu. Başvuruda bulunanlardan uygun bulunan olup olmadığını da öğrenmek isteyen Topuz, ”ABD Büyükelçiliğine yapılan başvurular bilginiz dahilinde mi?” sorusunu yöneltti.

Topuz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde ise Başbakanlık ve 3 Başbakan Yardımcılığının özel kalem müdürlüğü çalışanları ile danışmanlarına örtülü ödenekten Kurban Bayramı için yardım yapılıp yapılmayacağını sordu.