‘ABD askerleri 10 gün içerisinde İskenderun Limanı’nda’

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Aziz Yazar, "ABD askeri İskenderun Limanı'na geliyor. Bizim niye haberimiz olmuyor?" dedi.

CHP Hatay milletvekili Aziz Yazar, Deniz Ticaret Odası’na gerçekleştirilen ziyarette yaptığı açıklamasında bir hafta içerisinde ABD rütbeli subayların İskenderun Limanı’na geldiği ve incelemelerde bulunduğu, limanda çalışan görevlilerede de 10 gün içerisinde ABD askerlerinin İskenderun’a geleceği yönünde duyumlar aldıklarını söyledi.

CHP Hatay milletvekilleri Fuat Çay Aziz Yazar, ve CHP İskenderun İlçe Teşkilatı bu gün Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak’ı makamında ziyaret etti.

CHP Hatay miletvekili Aziz Yazar ziyaret esnasında yaptığı açıklamada, “Bu hafta içerisinde İskenderun Limanı’na Amerikalı subayların ziyaret ettiğini, limanda incelemelerde bulunduğunu öğrendim. Görevlilere ise 10 gün içerisinde ABD’li askerlerin İskenderun Limanı’na geleceğini söylemişler. Böyle bir duyum aldık. Bu konuyu İskenderun Kaymakamımız ve Valimiz ile de detaylı bir şekilde görüşeceğim. Tabi bu konular neden yapılıyor, gizli kapılar ardından neler dönüyor, ABD’li askerler neden limanımıza konuşlanacak, bu konuların açıklığa kavuşturulması lazım. Yapılacaksa bir şey şeffaf olunması ve en azından bizim ve halkın bilgilendirilmesi lazım. Türkiye’de gizli kararnamelerle çok şey yapıldığını da biliyoruz. Ancak bu konuların bizimle paylaşılması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Ziyaretten ötürü memnuniyetin dile getiren İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak, İskenderun Limanı’na ABD’li askerlerin geldiğini kamuoyundan duyduğunu belirterek, “Bu konuda bize herhangi bir bilgi ulaşmadı.

İşadamları veya ticari bir konu olsa mutlaka haberimiz olurdu. Tabi limanımızın ABD’li askerler tarafından kullanılmasını tasvip etmiyoruz, ancak bu konu stratejik bir konu ve devleti ilgilendiren bir konu” şeklinde konuştu.

DTO Başkanı Kavsak, ABD’li askerlerin Irak halkına huzur götürmenin yanında şiddeti götürdüğüne dikkat çekerek, “Şu an Irak’da iç savaş yaşanmaktadır. İş adamları olarak bizler Irak ile ticari ilişkiler içerisinde olduğumuz için biliyoruz ve bizler de zor anlar yaşıyoruz. ABD’lilerin şu an zor durumda olduklarını da biliyoruz. Limanı ne amçlı kullanacaklarını da şu an için bilmiyoruz” dedi.