ABD askerleri bile savaşı desteklemiyor

ABD Başkanı George Bush’un Irak planı açıklandığı ilk günden beri özellikle ABD ve İngiliz basını tarafından topa tutuldu

Plana tepkiler dün de devam etti. The Economist dergisi, Bush’un kararı alırken kendi görüşünden farklı düşünenleri dinlemediğini, hatta görevden aldığını belirterek, “Artık Irak’ta görev yapan Amerikan askerleri bile bu savaşı desteklemiyor.

Ne kadar asker gönderilirse gönderilsin bu ülkede fazla kalacaklarını düşünmek zor” yorumunu yaptı. İşte The Economist’in Bush’un yeni planına getirdiği eleştiriler:

* NATO, 1999’da Kosova’ya girdiğinde operasyona katılan silahlı güçler her 1000 sivil için 20-25 asker şeklindeydi. Daha sonra bu oran güvenliğin etkin bir şekilde sağlanması için bir standart haline geldi. Yani bu orana göre Irak’a 535-670 bin asker göndermek gerekiyor. Oysa ki ülkede 140 bin ABD askeri var. Ekstra 20 bin asker göndermek bir şeyi değiştirmiyor.

* Artık cephedeki askerlerin de savaşa güveni kalmadı. Geçen yıl yüzde 56 olan destek yüzde 41’e geriledi.

* Cephedeki askerlerin morali çok bozuk, boşanmalarda yükseliş var.

* Bush’un yeniden yapılandırmayı hızlandırma isteği, Baas üyelerinin kamu görevlerine geri dönüşü, petrol gelirlerinin adil dağılımı gibi talepleri yeni değil. Irak hükümeti bunları gerçekleştiremedi. Şimdi de başarabilmesi zor.