ABD Baskani Bush’un sikintili günleri

WASHINGTON - Baskanlik koltuguna oturdugundan bu yana ülkesinde ve tüm dünyada elestiri yagmuruna tutulan ABD Baskani Bush'un sikintili günleri önümüzdeki dönemde de bitecek gibi gözükmüyor.

Baskan Bush’un popülaritesini düsüren konularin basinda Irak’in isgali gelirken, bu ülkede ölen ABD’li asker sayisinin 2000’i asmasi ABD’de Irak’in isgalinin yanlis bir girisim oldugunu düsünenlerin sayisi da giderek artiyor. Özellikle kitle imha silahlarini bahane ederek girisilen Irak savasi sonunda bu tür silahlarin hala bulunamamasi Baskan Bush’u sikintiya sokan bir durum olarak görülüyor.

Son dönemde ABD ekonomisinde yasanan durgunluga üst üste gelen kasriga felekatlerinden sonra issiz sayisinin artmasi, tüketici güveninin sarsilmasi da eklenince Beyaz Saray’da islerin iyi gitmedigi gün yüzüne çikti. Öte yandan, Baskan Bush’un Yüksek Mahkeme adayi olarak gösterdigi Harriet Miers’dan muhafazakar partisinin tabanindan gelen baskilar sonucu vazgeçmesi de baskanlik koltugunda geçirdigi en sikintili dönemlerden bir olarak yorumlaniyor.

Eski Baskan Bill Clinton’in basin danismanligini yapmis olan Joe Lockhart, “Ne yaparsaniz yapin islerin yüzünüze bulastigi bazi zamanlar vardir” diyerek Baskan Bush yönetiminin içinde bulundugu durumu özetliyor. Bush’un kendi tabanina dönmek zorunda kaldigini ifade eden siyaset bilimi profesörü Charles Franklin tabanin Bush için son siginak oldugunu belirtiyor.

Demokrat kanat senatörlerinden Edward M. Kennedy de Bush’un önemli badirelerle karsi karsiya oldugunu vurgulayarak bu tür badirelerde liderlerin yönünün genellikle seçmen tabanlari oldugunu kaydediyor. Bush’un rakiplerinden olan senatör John Kerry de Yüksek Mahkeme baskanligi adayi Miers olayina atifta bulunarak “Irak savasi dolayisiyla basi dertte olan baskan, sagci gruplarin Yüksek Mahkeme adayinin kaderini belirlemesine izin verdi” yorumunu yapti.