ABD Büyükelçiliğinden yalanlama

ABD Büyükelçiliği: "Büyükelçi Wilson'un sözleri yanlış yorumlandı"

ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Büyükelçi Ross Wilson tarafından yapılan açıklamalar, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu güvenlik tehditleri karşısında kendini ve halkını savunma hakkı bulunmadığı şeklinde yanlış yorumlanmıştır.” denildi.
ABD Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Büyükelçi Wilson’un açıklamalarından çıkarılan yorumun Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin görüşünü yansıtmadığı ve Büyükelçi’nin sözlerinde de böyle bir niyet söz konusu olmadığı vurgulandı.

Her ülke gibi Türkiye’nin de kendini ve halkını savunma hakkı ve zorunluluğu olduğu ifade edilen açıklamaya şöyle devam edildi: “Elli yıldan uzun bir zamanda müşterek savunma ve güvenliğe adanmış bir ittifakın üyeleri olarak omuz omuza verdik. Kısa süre önce, terörizmle mücadele ile PKK ve bağlantılarıyla mücadelenin de dâhil olduğu, iki tarafı ilgilendiren bütün meseleler üzerinde birlikte çalışma sözü verdik. Amerika Birleşik Devletleri ve Irak hükümetiyle birlikte çalışmak Türkiye’nin güvenliğini artırmanın temel unsuru olabilir.

Ülkelerimiz PKK ve karşı karşıya olduğumuz diğer güvenlik tehditleriyle birlikte mücadele ederken, Türkiye ve Başbakan Erdoğan hükümetiyle yakın işbirliğimizi devam ettirme isteğindeyiz.”