ABD Cezayir’e reformlar nedeniyle destek verdi

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcılarından David Welch, Cezayir'in son 12 yılda isyanlar yüzüden aldığı gergin hali düzeltmek için yaptığı reformlara destekledi.

Welch bu kararı Cezayir halkının ülkelerinin geleceği için aldıkları önemli bir karar olarak gördüğünü söyledi.

Cezayir ile geçmişteki olaylar konusunda samimi bir diyalog içerisinde olduklarını ve ne gerekiyorsa yapabileceklerini belirten Welch, ABD’nin Cezayir hükümetine ve halkına saygı duyduğunu sözlerine ekledi. Welch “Biz Cezayir tarafından alınan reform kararlarını teşvik ediyor ve destekliyoruz” dedi.

Cezayir, ayaklanmalar yüzünden tutuklanan 2 bin civarındaki mahkumu serbest brakılması ya da cezasının azaltılmasını kararını almıştı. Ayaklanmalar 1992 yılında ordunun radikal bir partinin seçimleri kazanmaması için seçimlere müdahale etmesiyle başlamıştı.

Welch, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdelaziz Bouteflika ve üst düzey devlet yetkilileriyle görüştü. Bu ziyaret ABD ile Cezayir arasındaki bağın kuvvetlenmesi ve Cezayir’in uluslararası arenaya geri dönüşü olarak değerlendirildi. ABD ve Cezayir arasındaki bağların kuvvetli bir noktaya geldiğinin altını çizen Welch, terörizme karşı sıkı bir işbirliği içerisinde olacaklarını söyledi.