ABD Çin’in askeri gücünden rahatsız

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, bölge için ''büyük'' olarak nitelediği Çin'in askeri gücünden kaygı duyduklarını söyledi.

Rice, CNBC Asya televizyonuna verdiği demeçte, ”Çin’in askeri yapılanmasına ilişkin kaygılar bulunduğunu, askeri açıdan bu ölçüde büyümenin kimi zaman Çin’in bölgesel rolü açısından fazla göründüğünü” söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, Washington’un Çin’e yönelik siyasetinin, bu ülkenin askeri gücünü artırma yeteneğini sınırlamak olup olmadığına ilişkin bir soruyu, konuyu siyasi ve ekonomik alana çevirerek yanıtladı.

Rice, ABD politikasının, Çin’in uluslararası siyasette sorumluluğu paylaşan olmasını hedeflediğini, bunun; Çin’in enerjisi, büyümesi, inanılmaz yenilikleri ve girişimciliğinin, herkesin eşit biçimde rekabet edebildiği uluslararası ekonomiye kanalize edilmesi anlamına geldiğini kaydetti.

Bölgesel bir forum için ABD Başkanı George Bush ile birlikte Asya’da bulunan Rice, Çin’in ekonomik büyümesinin, ”uluslararası sistem için net bir kazanç olduğunu” söyledi, ancak ABD’nin bazı kaygıları bulunduğuna da işaret etti.

“Büyüyen Çin’e ilişkin kaygıları” ile ilgili olarak Rice, Çin’in ekonomisinin, gerçekte uluslararası ekonominin ihtiyacı olduğu şekilde mi işleyeceği konusunda kaygılar olduğunu söyledi.

Çin’in, aşırı olarak görülebilecek askeri gücünü artırma dahil büyümesinden ABD’nin bazı kaygılar duyduğunu duyuran Amerikan AP ajansının haberine göre, Pekin’in son yıllarda 2 milyon 300 bin kişiye ulaşan ordusu için cephanesine denizaltılar, füzeler, savaş uçakları ve diğer yüksek teknoloji ürünü silahlar eklediği büyük harcamaları oldu.

Haberde, Çin’in bildirilen askeri bütçesi bu yıl yüzde 14’ten fazla artarak, 35,3 milyar dolara yükseldiği, ancak gerçek harcamanın bu rakamın üç katı olabileceği belirtildi