ABD çocuklara da pasaport soracak

Amerikan yönetimi, ülkeye giriş yapacak çocuklardan da pasaport istemeye hazırlanıyor.

Ancak bu pasaport yetişkinler için uygulananlardan oldukça farklı olacak. Nüfus cüzdanı ya da doğum sertifikasının fotokopisi ile çocuklar Amerika’ya giriş yapabilecek. Yeni uygulamaya 2008’in ilk ayında geçilecek. Bundan sonra çocuklar, ebeveynlerin pasaportu ile giriş yapamayacak.

Kara ya da deniz yolu ile sınırdan giriş yapacak çocuklardan pasaporttan ziyade nüfus cüzdanı ya da doğum belgesinin kopyası isteneceğini açıklayan Bush yönetiminin bu uygulaması 15 yaş altı için geçerli olacak. 16 ile 18 yaş grupları kollektif halde eğitim, dinsel, kültürel ya da sportif faaliyetler için Amerika’ya geldikleri takdirde, kendilerine nezaret eden görevlinin dışında yanlarında yalnızca nüfus cüzdanı bulundurmaları yeterli olacak.

ABD İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff konuyu Detroit’te yaptığı konuşmada, bu uygulamanın Kanada’dan gelecek olan çocuklar için 23 Ocak tarihi itibariyle başladığını ifade etti. Bakan Chertoff, “Bu aileler için daha ekonomik olacak. Ayrıca çocuklar sınır kapılarından daha kolay geçebilecek” şeklinde konuştu. İç Güvenlik Bakanlığı sözcüsü Russ Knocke, çıkarılacak olan yeni kanun hakkında Kanada ile görüş alış-verişinde bulunduklarını belirterek, “Her iki ülke arasında yolculuk edenlerin giriş-çıkışlarına kolaylık getirecek” dedi.