ABD de Şaron sonrasını düşünüyor

Geçirdiği beyin kanaması nedeniyle siyasete dönmesinin mümkün olmadığı yorumları yapılan İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un durumu ABD'yi de Şaron sonrası Ortadoğu politikasını yeniden düşünmeye itti.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Şaron’un durumunun ciddileşmesi üzerine Endonezya ve Avustralya’ya yapacağı gezileri iptal etti.

AP’deki habere göre, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Rice’ın ekibiyle birlikte Washington’da olmaya karar verdiğini ifade etti. McCormack şu an için bu zor durumda İsrail halkıyla olan dayanışmaya odaklandıklarını belirtti. ABD’nin eski İsrail ve Mısır Büyükelçisi Edward S. Walker ise Washington yetkililerinin düşünmesi gereken ilk şeyin ABD Başkanı Bush’un bir cenaze töreninde ne söylemesi gerektiği olduğu kaydetti.

Walker Bush’un cenaze törenine katılmasının gerekli olduğunu vurguladı. Eski Büyükelçi, ABD’li yetkililerin bir strateji üzerinde çalıştığını ve yapılacak şey konusunda hazırlıklı olmaları gerektiğinin altını çizdi. Washington yönetiminin Ariel Şaron’un yeni partisi Kadima’yı dekteklediğini belirten Walker, yine de seçim kampanyalarına çok fazla bulaşmayı istemediklerini dile getirdi.

ABD’nin bir başka eski İsrail ve Mısır Büyükelçisi Daniel Kurtzer de yetkililerin kafasında iki şey olduğunu kaydetti. ABD’li yetkililerin ilk olarak durumun nasıl istikrara kavuşturulacağını düşündüğünü ifade eden Kurtzer, ikinci olarak da İsrail’deki istikrarsızlık ortamından Filistinlilerin çıkar sağlamaması için çaba harcandığını belirtti.