ABD’den akademisyenler için tepki

John Bass, akadedemisyenlere uygulanan gözaltılara tepki gösterdi.

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin bildirisinde imzası bulunan öğretim üyeleri görevden uzaklaştırmanın yanı sıra gözaltına alınmaya da başlandı. ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, “Şiddetle ilgili endişelerin ifade edilmesi, teröre destek vermek ile eşdeğer değildir” dedi.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü soruşturma kapsamında, ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak’ ile ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla, bildiriye imza atan 21 akademisyen hakkında gözaltı kararı alındı.
Polis ekipleri, akademisyenlerden 12’sini gözaltına aldı, 9 akademisyen hakkında da gözaltı işlemlerin devam ettiği öğrenildi.

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ’NDEN İMZACI AKADEMİSYENE UZAKLAŞTIRMA

Giresun Üniversitesi de bildireye imza atan bir öğretim üyesinin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Üniversiteden yapılan açıklama şöyle:

“Terör örgütü PKK’ya karşı yürütülen operasyonları ‘katliam’ olarak nitelendiren ve teröre destek amaçlı yayımlanan bildiri kapsamında üniversitemizce ivedilikle soruşturma başlatılmış ve Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği’nin 26. maddesi uyarınca görevden uzaklaştırılma kararı alınmıştır.”

Öte yandan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörlüğü de ‘Barış bildirisi’de imzası bulunan dört akademisyen hakkında disiplin soruşturması açtı. Hakkında soruştma açılan öğretim görevlilerinin araştırma görevlisi Çağrı Aslan, Yrd. Doç. Dr. Fulya Doğruel, Yrd. Doç. Dr. H. Pınar Şenoğuz ile Yrd. Doç. Dr. Rana Gürbüz olduğu belirtildi.

Ayrıca söz konusu akademisyenler hakkında YÖK ve savcılık tarafından da soruşturma açıldığı öğrenildi.

BOLU’DA ÜÇ AKADEMİSYENİN BİLGİSAYARLARINDAN İMAJ ALINDI

Bu arada, ‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yayımladığı bildiride imzası bulunan Abant İzzet Baysal Üniversitesinde görevli Prof. Dr. Barış Kılıçbay, Doç. Dr. Selime Güzelsarı ile Dr. Ülkü Güney’in de evinde haklarında açılan soruşturma kapsamında arama yapıldı.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak’ ile ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçları kapsamında yürüttüğü soruşturma kapsamında yapılan aramada, üç akademisyen bilgisayarlarının imajlarının alındığı öğrenildi.

Akademisyenler hakkında henüz gözaltı kararı bulunmadığı bildirildi.

MERSİN’DE DE 20 AKADEMİSYENE SORUŞTURMA

Mersin Üniversitesi Rektörlüğü tarafından bildiriye imza atan 20 akademisyen hakkında idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

BASS: ENDİŞELERİN İFADE EDİLMESİ, TERÖRE DESTEK VERMEK DEĞİLDİR

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass ise konuya ilişkin bir açıklama yaparak akademisyenlerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Bass, “Söz konusu akademisyenler tarafından dile getirilen görüşlere katılmamamız durumunda bile, bu baskının, süregelen şiddetin sebepleri ve çözüm yollarıyla ilgili Türk toplumu içindeki meşru siyasi tartışmalar üzerinde dondurucu bir etkisi olmasından endişe ediyoruz. Şiddetle ilgili endişelerin ifade edilmesi, teröre destek vermek ile eşdeğer değildir. Hükümet eleştirisi ihanet ile eşdeğer değildir. Türk demokrasisi rahatsız edici fikirlerin serbestçe ifade edilmesini kucaklayacak kadar güçlü ve dirençlidir” dedi.

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass Twitter adresinden ifade özgürlüğüne ilişkin açıklama yaptı. John Bass açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Güneydoğu’da yaşanan çatışmalarla ilgili görüşlerini ifade ettikleri için akademisyenler hakkında soruşturmalar açıldığı ve cezalar verildiğine dair haberler görmekteyiz. Söz konusu akademisyenler tarafından dile getirilen görüşlere katılmamamız durumunda bile, bu baskının, süregelen şiddetin sebepleri ve çözüm yollarıyla ilgili Türk toplumu içindeki meşru siyasi tartışmalar üzerinde dondurucu bir etkisi olmasından endişe ediyoruz.

AKADEMİSYENLER NE DEMİŞTİ?

Türkiye ve yurtdışından binden fazla akademisyenin imza attığı ‘Barış İçin Akademisyenler Girişimi’nin açıklamasında şu ifadeler yer almıştı:

“Türkiye’nin değişik üniversitelerinde çalışan 1000’den fazla akademisyen ve araştırmacı, devletin Cizre, Dargeçit, Silvan, Silopi, Sur ve daha birçok yerde başta Kürtler olmak üzere tüm vatandaşlarına karşı işlediği suçlara ortak olmayacağız diyoruz. Devleti bu bölgelerde işlediği suçlardan sorumlu tutuyor, hesap vermesini istiyoruz. Ayrıca devleti bir an evvel müzakereleri başlatmaya çağırıyoruz.”