ABD Elçiliği’nden Dink açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nicholas Burns, Dışişleri Bakanı Gül ile görüşmesinden sonra açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Gül ile görüşme sonrasında önce ABD’nin Ankara büyükelçisi Dinkle ilgili şunları söyledi.

İstanbul’da Hırant Dink’i tanıyordum ve onu tanımak benim için onur kaynağıdır. Ümit Ediyoruz ki bu korkunç suçun failleri adalete teslim edilir. Ölüm haberinden şok olduk. Taziye ve başsağlığı dileklerimi kendilerine iletmek istiyorum. Umuyorum cinayetin failleri kısa zamanda adalete teslim edilir.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nicholas Burns, ise görüşme ve Dink konusun şöyle değerlendirdi
Ortadoğu sorunların çözmek için birlikte çalışıyoruz. Irak’la ilgili çok yakından çalışmak istiyoruz. Türkiye’nin yanındayız PKK’ya karşıyız .Mahmur kampının denetimin yapıldı ve bu bu kampın kaldırılmasını istiyoruz. Türkiye’ye yardım edilmesi lazım. Dün Başbakan’a söylediğim gibi bugün Bakan Gül’e de ABD’nin birlikte çalışma isteğini ilettim. PKK saldırılarının önlenmesi için birlikte çalışmaktan yanayız,

Ailesine başsağlığı diliyorum. kendisini tanımıyorum ancak cesur olduğunu duydum. Hükümetle görüştüğümde büyük üzüntü içindeydiler.

ABD kongresinde ermeni tezinin oylamasıda bunun gerçekleşmesi ile bağlantı kurulması mümkün değil. Kendi toplumunda lider olan bir kişi öldürüldü. Tanıkları Bu cinayeti işleyen insanların yakalanması gerekiyor.