ABD Ermenistan’ın kararına şaşırmadı

ABD, Ermenistan'ın Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmesini öngören protokolleri durdurma kararına şaşırmadığını bildirdi.

ABD Dışişileri Bakanlığı Sözcüsü Crowley, Ermenistan’ın protokelleri durdurma kararını değerlendirdi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın protokolleri durduracağını bildiklerini belirten Crowley, ”Ancak Sarkisyan’ın açıklaması Ermenistan’ın süreci bitirmediğini ama Türk tarafı hazır olana kadar askıya aldığını açıkça ortaya koyuyor. Sarkisyan’ın barış vizyonu çerçevesinde çalışmaya devam kararını alkışlıyoruz. Normalleşme süreci, hem Ermenistan hem Türkiye hem de Kafkasya’ya da yarar getirecektir. İki tarafı da normalleşme yolunda kapıları açık tutmaya çağırmaya devam edeceğiz” dedi.

Crowley, sözkonusu kararın ABD Başkanı Barack Obama’nın sözde Ermeni soykırımının yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan’da yapacağı açıklama öncesine denk gelmesi ya da Sarkisyan’ın Rusya Devlet Başkanı Medvedev ile iki gün önce yaptığı görüşme ile bir ilgisinin bulunup bulunmadığı yönündeki soru üzerine şunları kaydetti: ”Sarkiyan’ın kararı bizi şaşırtmadı. Türk ve Ermenı tarafları ile Wasington’da yoğun görüşmeler yaptık. Azerbaycan ile de devam eden ilişkilermiz var. Tarafları süreçten uzaklaşmaları konusunda cesaretlendirdiğimizi düşünmüyorum. Sürecin ilerlemesi için yeni bir ivmeye ihtiyacımız var.”

Her iki tarafın da sürecin çökmemesi için çok çaba sarfettiğine dikkat çeken Sözcü, ”Bu bize uzun vadede geriye dönmek ve protokolleri ilerletmek için iyimser olma yolunda umut veriyor. Bizim Nükleer Güvenlik Zirvesi sırasında taraflara verdiğimiz mesaj şuydu: Süreç devam etsin. Eğer doğru zaman olmadığını düşünüyorsanız sorun değil. Geri adım atar nasıl ilerleyeceğimizi yeniden gözden geçiririz” şeklinde konuştu.