ABD Filistin’e gönderilen vergi payının hemen kesilmemesini istiyor

ABD Yönetimi, İsrail'in gümrük vergilerinden Filistin'e gönderdiği payı bloke etme kararını hiç olmazsa birkaç aylığına askıya almasını istiyor.

İsrail medyasında çıkan haberlere göre, Hamas hükümeti kurulması sürecinde Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın desteklenmesini isteyen ABD, Filistin’e aktarılan kaynakların hemen kesilmemesi görüşünü savunuyor.
ABD’nin İsrail Büyükelçisi Richard Jones’un bu amaçla Kudüs’teki yetkililerle temasa geçtiği haberini veren İsrail medyası, İsrail’in ABD Büyükleçisi Danny Ayalon’un da Filistin’e yaptıkları para transferini askıya aldıklarını Washington’a bildirdiğini yazdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCornick, dün yaptığı açıklamada İsrail’le bu konu üzerinde görüşmelerin sürdüğünü bildirmişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin gelecek hafta yapacağı Washington ziyaretinde de bu konunun gündeme gelmesi bekleniyor.

İsrail’i tanımayan Hamas’ın 25 Ocak’ta yapılan seçimleri kazanması üzerine ABD ve AB, Filistin’e yaptıkları maddi yardımları durdurabileceklerini açıklamışlardı. İsrail de gümrük vergilerinden her ay düzenli olarak Filistin’e aktardığı payı bloke ettiklerini bildirmişti.

Öte yandan, Filistin’e yapılan uluslararası yardımların askıya alınması üzerine petrol zengini Arap ülkelerinin harekete geçtiği öne sürüldü. AP haber ajansına dün bir açıklama yapan Filistinli yetkili Suudi Arabistan’ın Filistin’e 20 milyon dolar, Katar’ın ise 13 milyon dolar tutarında maddi destek sağlamaya hazırlandığını bildirdi. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, 137 bin memura ocak ayı maaşlarını ödyebilmemk için yardıma ihtiyaçları olduğunu ifade etti.