ABD Guantanamo’daki ‘zorla besleme’yi savundu

ABD Savunma Bakanlığı, Guantanamo üssünde açlık grevi yapan tutukluları zorla beslemeye devam edeceğini bildirdi.

Bryan Whitman, Eylül ayında 130 tutuklunun açlık grevine katıldığını, şu anda ise bu sayının 6’ya indiğini açıkladı. Whitman, zorla beslenen tutuklularının sayısının ise sadece 3 olduğunu söyledi.

Guantanamo üssünde açlık grevi yapan tutuklular, burunlarından midelerine kadar indirilen borular yardımıyla besleniyor.

Tutuklu avukatları, mideye giden boruların müvekkillerinin burunlarından hoyratça sokulduğunu ve bu sırada anestezi uygulanmadığını öne sürüyor. İddiaya göre, bu esnada kan kusan tutukluların ise dini inançlarını aşağılayıcı sözler sarf ediliyor. ABD Ordusu, bu iddiaları yalanlıyor, fakat bağımsız bir tıbbî gözetime de izin vermiyor.

Yedi ülkeden 263 doktor ABD’nin Guantanamo üssündeki tutukluları sandalyeye bağlayarak zorla beslemesini durdurmasını istemişti.

İngiliz tıp dergisi Lancet de yayınlanan mektupta; İngiltere, ABD, İrlanda, Almanya, Avusturya, İtalya ve Hollanda’dan doktorlar Dünya Tıp Birliği’nin zorla beslemeyi yasakladığını, Amerikan Tıp Birliği’nin (AMA) de bu kararı kabul ettiğini hatırlatmıştı.

Dergi, ayrıca zorla beslemede görev alan doktorları eleştirerek, işkencede rol almakla itham etmişti.

AMA ise zorla beslemeye karşı olduğunu açıklamakla beraber, bu konuda onay mercii olmadığını kaydetti.

Guantanmo üssünde 490 civarında yabancı terör şüphelisinden yalnızca 10’una suçlama yöneltildi. Tutukluların büyük çoğunluğu 4 yıldır haklarında hiçbir suçlama olmamasına reğmen Guantanamo’da tutuluyor.