‘ABD güya stratejik ortağımız’

Başbakan Tayyip Erdoğan, Kerkük ve PKK terörü konusunda gerilim yaşadığı ABD’ye dönük tepkisini sertleştirdi.

KERKÜK ADIMI: Biz Irak’la yaklaşık 350 kilometre sınırı olan bir ülkeyiz. Tarihten gelen bağlarımız var ve bu bağlar öyle laf olsun diye söylenen bağlar değil. ABD on binlerce kilometre uzaktan Irak’a gelip koalisyon güçleriyle müdahalesini yapıyor, bu Irak’ın iç işlerine müdahale olmuyor ve bu açıklamayı yapan Sayın Büyükelçi (ABD’nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad) herhalde bir Irak vatandaşı değil. Kalkıp “Kerkük Irak’ın iç meselesidir” derken bir gün önce benim TBMM’de yaptığım konuşmaya herhalde atıfta bulunuyor. Ben sınır komşum olan, sınır komşum olmaktan öte soydaşlarımın yaşadığı Kerkük’e yönelik düşünce beyanında bulunmayacağım ama kendileri bulunacak. Güya stratejik müttefikiz…

OYALAMAYIN: Böyle bir şey olmaz. ‘Teröre karşı bir ortak mücadele yapalım’ dendi. Biz soyut ifadelerle oyalanmak istemiyoruz. Somut neticeler istiyoruz. Zira ABD’nin 11 Eylül’de canı yanmıştır. Biz Türkiye olarak Afganistan’da iki kez ISAF’ın komutasını üstlenmişiz. ABD’nin canı yandığı zaman hep beraber seferber olacağız, peki bizim canımız yandığı zaman niçin hep beraber seferber olmuyoruz. Bizim şu ana kadar terörde verdiğimiz kayıp 40 bini buldu. Sayın Başkan paylaştığını söylüyor ama kuru kuruya paylaşmak yetmiyor.

SINIR ÖTESİ OPERASYON: Ülkemizi terör noktasında tehdit eden unsurlar neyse ve buna karşı da yapılması gereken neyse bütün bunların hepsini Türkiye Cumhuriyeti devleti vakti saati geldiğinde yapar. Ama bunu ilan etmez.

AKP Ajandası ile Çankaya mesajı
BaŞbakan Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, AKP Ajandası yoluyla çarpıcı mesajlar verdi. AKP’nin 2007 Ajandası’nın, cumhurbaşkanlığı seçimlerine denk gelen nisan ve mayıs sayfalarında Başbakan Erdoğan, Köşk seçimlerini ima ederek, “AK Parti kendi kararını kendisi verir” dedi.
Çarpıcı Çankaya mesajlarından bazı pasajlar şöyle:
CUMHURİYETÇİ VE LAİKİZ: Türkiye Cumhuriyeti, Anayasamızda, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlanmaktadır. Devletin bu dört temel niteliğini asla ayıramayız.
ATATÜRK MİLLİYETÇİSİYİZ: Etnik milliyetçilik, kafatası milliyetçiliği olmaz. Bizim milliyetçiliğimiz, Atatürk’ün ifade ettiği milliyetçiliktir.