ABD: Haitili çocukları evlat edinin

Amerikan yönetimi, Haiti'yi vuran depremde ailelerini kaybeden çocukları evlat edinmek isteyen Amerikalıları sabırlı olmaya çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, çağrının amacının, ”hata yapılmasını önlemek ve çocuk tacirlerine fırsat vermemek için şeffaf bir prosedürün uygulanmasını beklemek olduğunun” altı çizildi ve Haitili yetkililerle bu konuda istişarelerin sürdüğü ifade edildi.

Açıklamada, kısa sürede Haitili çocukların hızla, ancak kurallara uygun biçimde evlat edinilmelerine olanak sağlayacak bir prosedürün yürürlüğe koyulacağına emin olunduğu da kaydedildi.

Depremin ardından birçok ülke gibi ABD de evlat edinme prosedürlerini hızlandırma kararı almıştı. Haitili yetkililer de, çocukların kötü niyetli kişilerin ellerine düşmemeleri için evlat edinme işlemlerinin Başbakan ile BM tarafından onaylanması gerektiği yönünde karar almıştı.

Depremin ardından ortaya çıkan kaos ortamında çocuk tacirlerinin işbaşında olduğundan ciddi biçimde endişe ediliyor. Hatta bazı çocukların hastanelerden kaybolduğu yönünde haberler veriliyor.