‘ABD iki masum halkı yok etti’

Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) tarafından düzenlenen toplantı kapsamında İstanbul'a gelen Cindy Sheehan, Amerika'nın iki masum halkı yok ettiğini ve birçok Amerikan askerlerinin ölümüne yol açtığını söyledi.

Küresel BAK tarafından düzenlenen “Savaşsız bir dünya için 4. Uluslararası buluşma” toplantıları kapsamında Türkiye’ye gelen Cindy Sheehan, Taksim Hill Otel’de Türk basınıyla buluştu. Oğlunun ölüm tazminatıyla kızının yüksek öğrenim masrafını karşıladığını söyleyen Sheehan, “Çok ironik olan şey benim kızım, oğlumun ölümünden dolayı aldığımız tazminatla okula gidiyor” şeklinde konuştu. Irak’ta hayatını kaybeden oğlu Casey’in yüksek öğrenim ücretini karşılamak amacıyla askere gittiğini söyleyen Sheehan, “Şu var ki; ne olursa olsun insan, hayatını feda etmemeli. Oğlumun hiçbir işi olmasaydı, yanımızda olsaydı” diye konuştu. Amerika’da ailelere bu konuda bilgiler verdiğini söyleyen Sheehan, “Askerlik dışında para kazanmanın ve eğitim masraflarını karşılamanın başka yollarının olduğunu anlatmaya çalışıyorum” dedi.

Basının yoğun ilgisine şaşıran Sheehan, “Keşke Amerika’da da böylesi bir ilgi olsaydı” diyerek Amerikan halkının kendi geleceklerini düşünmek yerine Irak’ta neler olduğuna da ilgi göstermeleri gerektiğine değindi. Amerika’nın binlerce nükleer silahı olmasına rağmen başka ülkelere bu konuda hesap sormasının anlamsız olduğunu ifade eden Sheehan, “Hangi teknolojiyi kullanacağını söyleyebilir. Biz, Amerikan karşıtı değiliz şunu temin ederim Amerika’nın büyük çoğunluğu Bush’un siyasetini desteklemiyor” şeklinde konuştu.

Amerika Başkanı George W. Bush’la yeniden görüşme fırsatı olduğunda, “Geceleri uyuyabiliyor musun?” diyeceğini söyleyen Sheehan, “İki masum ülkeyi yok edip binlerce Amerikalıyı öldürdükten sonra, mutlaka bir yerlerde bir yüreği var bu adamın ve imkan olsa da ona dokunup tüm bu savaşlara son vermesi konusunda onu ikna edebilsem” dedi.

Son olarak Sheehan, İstanbul’un çok güzel bir şehir olduğunu ve insanlarının da aynı güzelliğe sahip olduklarını söyledi.