ABD ile muhatap krizi

AMERİKAN Türk Konseyi (ATC)'nin, 26 Mart'taki toplantısına, ABD tarafının Bakan Yardımcısı düzeyinde katılacağını açıklaması, Ankara'nın beş bakanla hazırlandığı Washington çıkarmasını frenledi.

Toplantıya, Türkiye’nin biri Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olmak üzere beş bakanla katılmasının, Türkiye’nin prestiji açısından doğru olmayacağı belirtildi. ABD’ye sadece Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün gitmesi kararı alındı. Gül’e Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen eşlik edebileceği belirtildi. Gül ve Tüzmen’in yanı sıra, Enerji Bakanı Hilmi Güler, Tarım Bakanı Mehdi Eker ve Turizm Bakanı Atilla Koç da davetliydi. Ancak 3 bakana ‘gitme’ ikazı geldi. Bakanlık yetkilileri, “Türk Amerikan Konseyi, her zaman kendi davet ettiği isimleri basına bildirir ve ‘Geliyorlar’ der. Ancak bu tip seyahatlerde karşı tarafın da katılımına bakılır. ABD’nin katılımı karşısında, beş bakanla Washington’a gidilmesi, Türkiye’yi komik duruma düşürür” dedi.

TALEPKAR TÜRKİYE

Dışişleri yetkilileri, ABD tarafının toplantıya alt düzeyli katılımının “Türk-Amerikan ilişkilerindeki gerginliğin yansıması” olarak değerlendirilemeyeceğini belirti. Gül’ün, ATC toplantısında kendi muhatabını bulamayacak olmasına rağmen, toplantıya katılacak olması ise Dışişleri çevrelerinde şöyle açıklandı:

“Türkiye toplantıda talepkar taraf konumunda olacak. ATC, iki ülke ilişkilerinde Türkiye’nin lehine olan gelişmeleri hedefleyen, Türkiye’nin tanıtımı için faaliyet gösteren bir teşkilat. Bizim kendimizi anlatmaya, ABD’den daha çok ihtiyacımız var. Gül gidip bir konuşma yapacak. Türk tarafı temsil yönüyle, hep daha ön planda olmuştur.”

ABD’nin son anda yeni katılımlar bildirebileceği, bu durumda Türk Heyeti’nin de değişebileceği belirtiliyor.

Gül’ün ABD gündemi çok yoğun

Hamas ziyareti nedeniyle ABD’deki Yahudi lobisi ile yaşanan gerginlik, Ankara’yı endişelendiriyor. Gül, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili yeni bir tasarının Kongre’den geçmemesi için her yıl Türkiye’ye destek veren Yahudi lobisi ile bir araya gelerek zarar gören ilişkileri onarmaya çalışacak. Gül’ün, 27 Mart’ta ABD’li meslektaşı Rice ile de bir araya gelmesi, görüşmede, Türkiye’nin İran konusunda daha sert bir tavır almasını isteyecek olan Rice’a, “Bölgemizde her türlü nükleer silahlanmaya karşı olduğumuzu İran makamlarına iletiyoruz. Diplomatik yolla çözümden yanayız” diyecek. Gül, Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile de görüşecek.