ABD-Irak güvenlik anlaşması Temmuz’da

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, ülkesindeki ABD askerlerinin bir kısmının uzun bir süre Irak'ta kalmasını da içerecek olan Irak-ABD ortak güvenlik anlaşmasının temmuz ayında imzalanacağını söyledi.

Zebari, anlaşmanın sonuçlandırılmasını amaçlayan görüşmelerin sürdüğünü ve hedeflendiği gibi temmuza yetişebileceğini ifade etti.

Anlaşmanın, hedeflenen zamana yetiştirilmesinin zorlu bir görev olduğunu, ancak gereken ilerlemenin de sağlandığını ifade eden Zebari, “Bu bir antlaşma olmayacak, bir stratejik çerçeve anlaşması olacak” diye konuştu.

Zebari, çerçeve anlaşmanın ekonomik, bilimsel ve tarımsal konuları da içereceğini ifade etti.

Ülkedeki Amerikan askeri varlığının kalıcılığını sağlayacak olan bu anlaşmanın, bölge ülkeleri arasında tepkilere yol açabileceğini da ifade eden Zebari, “Ancak bölgedeki bir çok ülkenin böyle anlaşmaları var” dedi.

Irak’ta bazı kesimler, planlanan bu anlaşmayı, “işgalin kalıcılığını sağlayacağı” gerekçesiyle eleştiriyor.

Iraklı yetkili: “Çözümlenmemiş konular var”

Ancak adının açıklanmasını istemeyen bir başka Iraklı yetkili ise “Hala çözümlenmemiş çok sayıda konu var. Temmuz’a yetişmesi zor” dedi.

Yetkili, “Çözümlenmeyen konulardan biri, kalacak Amerikan askerlerinin görevlerinin ne olacağına ilişkin. Bir başka sorun ise, Irak’ta kalacak Amerikan askerlerinin, Irak dışındaki rollerinin ne olacağı” dedi.

Yetkili, ayrıca kaç Amerikan askerinin kalacağının da henüz belirlenmediğini kaydetti. Yetkili, bu askerlerin Irak yasaları karşısındaki dokunulmazlık sınırının belirlenmesi için de müzakere yapılmakta olduğunu ifade etti.

Çerçeve anlaşmaya ilişkin görüşmelerde çözümlenememiş olan sorunlardan biri de, bu yetkilinin açıklamasına göre, Irak petrol gelirlerinin geleceği. 1991 Körfez savaşı sonrasında bu gelirler hem savaş tazminatı, hem de Irak halkı için gıda sağlanmasında kullanılıyor.

Ancak şimdiki Irak yönetimi bu gelirler üzerinde artık Irak hükümetinin tam kontrolünün olması gerektiğini belirtiyor.