ABD: “Irak ve Türkiye PKK’ya karşı birlikte çalışmalı”

ABD, Irak ve Türkiye'nin terörle mücadelede işbirliğinden yana.

ABD Genelkurmay Başkanlığı Harekat Planlama Direktörü Tümgeneral Richard Sherlock, terör örgütü PKK meselesini çözmenin en iyi yolunun, Irak ve Türkiye’nin birlikte çalışması olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da brifing veren Sherlock, “Türk Genelkurmayı ve Türk hükümetiyle her şeyden önce üzerinde çalıştığımız, Türk ve Irak hükümetleri arasında bir diyalog açmak. Çünkü PKK, her iki ülkeyi de etkileyen bir problem” dedi.

Türkiye, Irak ve ABD’nin, PKK’yı terörist örgüt ilan ettiğini belirten Sherlock, “Biz bu meselenin, Türkiye ve Irak birlikte çalıştığı zaman en iyi şekilde çözülebileceğine inanıyoruz. Askeri çözümle diğer çözümleri tartarsak, askeri olarak iyi yapabileceğiniz şeyler var ve iyi yapamayacağınız şeyler de var” diye konuştu.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun’un geçen hafta ve bu hafta ABD’de yaptığı temaslara değinen Sherlock, Orgeneral Saygun’un da Türkiye ve Irak hükümetlerinin birçok konuda çalışması gerektiğini takdir ettiğini söyledi.

Sherlock, Saygun’un geçen ay Bağdat’a giderek Irak Genelkurmay Başkan Yardımcısı Korgeneral Nasır El Abadi ile görüştüğünü, şimdi de Abadi’yi Ankara’ya davet etme hazırlığında olduğunu söyledi ve “Biz de bu diyaloğu teşvik ediyoruz” dedi.

“Hedefleri vurma kararı Türkiye’nin”

Saygun’un ABD’deki temaslarında, PKK için uzun vadeli çözüm konularının da ele alındığını belirten Sherlock, PKK hedeflerini vurma kararının “Türkiye’nin kararı” olduğunu vurguladı.

Yüksek Düzeyli Savunma Grubu toplantılarının “çok olumlu bir havada” geçtiğini belirten Sherlock, terörizme karşı işbirliği, istihbarat paylaşımı, ordunun modernizasyonu, Türkiye ile Irak arasında askeri diyaloğun genişletilmesi ve bölgedeki güvenlik girişimlerini içeren çok çeşitli konuların tartışıldığını anlattı.

Sherlock, “Bildiğiniz gibi Türkiye, kilit bir NATO müttefiki ve terörizmle savaşta müttefikimiz. Türkiye’den üst düzeyde askeri liderleri ağırlama ve uzun dönemli ilişkimizi inşa etmeyi sürdürme fırsatını takdir ettik” dedi.