ABD Iraklı sivil kaybını azımsıyor

Amerikalıların Irak'ta kaç Amerikan askerinin öldüğünden haberdar olduğu, ancak Iraklı sivil kaybını azımsadığı ortaya çıktı.

Amerikalıların Irak’taki sivil kaybına ilişkin verdiği rakamlarla ilgili sayısal verilerin orta noktasının 9980, bu ülkede ölen Amerikan askerleriyle ilgili sayısal verilerin orta noktasının ise 3000 olduğu görüldü. Irak’ta savaşın başladığı günden bu yana 54 binden fazla sivilin, 3100’den fazla Amerikan askerinin öldüğü belirtiliyor.

Kamuoyu yoklamasına göre, Amerikalıların dörtte üçü Irak’ta yaşamını yitiren Amerikalı ve Iraklıların sayısını “kabul edilemez” sözleriyle değerlendirirken, üçte ikisi bir asker öldüğünde üzülüyor.

Amerikalılar Irak’taki durum hakkında duygularını en çok yüzde 81 ile “endişeliyim” sözüyle ifade ederken, acıyorum, kızgınım, bıkkınım, umutluyum, övünüyorum, hissizim diyenlerin oranları sırasıyla yüzde 74, 62, 61, 51, 38 ve 27.

Kadınların duygularını en çok endişeli, acılı, kızgın ve bıkkın sözleriyle dile getirdiği, erkeklerin kadınlara oranla Irak’taki durumla daha fazla övündüğü ortaya çıktı.

Ayrıca Irak’ta ölen ya da yaralanan birini tanıyan Amerikalıların neredeyse yarısı savaşı eleştirmenin doğru olduğunu düşünüyor.