ABD Irak’ta en büyük operasyonu başlattı

ABD ordusu, Bağdat'ın kuzeyinde son 3 yılın en büyük hava operasyonunu başlattı.

Samarra, “Sünni Üçgeni” olarak ifade edilen ve isyan hareketinin en güçlü olduğu bölge içinde kalıyor. Samarra’da geçen ay Şiilere ait Askeriye Camii’ne yönelik bombalı saldırı ülke genelinde mezheplerarası şiddet olaylarını alevlenmesiyle gündeme gelmişti.

Kentin tüm giriş çıkışları, operasyon nedeniyle kapatılırken saldırılar yüzünden sivil halkın zarar görmesinden endişe ediliyor. İşgalden bu yana düzenlenen en büyük saldırı nedeniyle şu anda bölge ile irtibat tamamen kesilmiş durumda. Son bilgilere göre saldırı nedeniyle ölü ve yaralılar var.

Amerikan ordusundan operasyonla ilgili yapılan açıklamada, Bağdat’ın kuzeyindeki Samarra’da direnişçilerin faaliyet gösterdiği bir bölgenin hedef alındığı bildirildi. Açıklamada operasyonun birkaç gün süreceği kaydedilirken ölen ve yaralanalar ile ilgili açıklamaya yer verilmedi. Amerikan ordusu, operasyonun ilk gününde, “silah, bomba, mühimmat ve askeri üniformalar” ele geçirildiğini kaydetti. Açıklamada, yoğun hava bombardımanının ardından, komando tugaylarını da içeren kara kuvvetlerinin bölgeye girdikleri belirtildi.

Kuveyt’te bulunan ABD kuvvetlerinden 800 askerlik bir birimin Bağdat’a takviye kuvvet olarak getirildiği açıklanmıştı. Operasyona bu birliklerin katılıp katılmadığı ise bilinmiyor.

Bölgedeki son büyük operasyon 2004 yılında, yine aynı bölgedeki Felluce kentine düzenlenmişti.