‘ABD İran konusunda diplomatik süreci takip etmekte kararlı’

ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu Dairesi Müdürü Gordon Gray, Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleştirdiği görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada ABD'nin İran konusunda diplomatik süreci takip etmekte kararlı olduğunu söyledi.

Türkiye ve ABD’nin dost ve iyi müttefik ülkeler olduğunu belirten Gray, iki ülkenin Orta Doğu’da birçok meselede ve sorunda ortak perspektife sahip olduğunu ve iki ülkenin diyaloga devam etmesi gerektiğini söyledi.

İran’ın nükleer programı konusunda diplomatik süreç devam ederken Türkiye’den beklentileri olup olmadığı konusunda soruları cevaplandıran Gray, Türkiye’de gerçekleştirdiği toplantılarda Türkiye ve ABD’nin İran konusunda aynı görüşlere sahip olduğunu duymaktan çok memnun olduğunu belirtti. Gray, Türk hükümeti ve halkının nükleer silahlara sahip İran’ın sadece bölgeyi değil bütün dünyayı istikrarsızlığa itecek bir güç olduğunun farkında olduğunu görmenin kendisini memnun ettiğini dile getirdi. Gray, bu konuda bir şüphe olmadığını ve bunu görmenin kendisini şaşırtmadığını söyledi.

Gray, ABD’nin diplomatik süreci takip etmekte ve İran’ı uluslar arası kamuoyuna karşı sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda kararlı olduğunu ve ABD’nin AB üçlüsünün ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun girişimlerini desteklediklerini hatırlattı. Gray, şu anda meseleyi BM Güvenlik Konseyi üzerinden devam ettirdiklerini ve Türkiye’nin bu süreci desteklemesinden memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Gray, İran rejiminin bu meselenin sadece ABD ile İran ve AB ile İran arasında bir mesele olmadığını ve bunun İran’la bütün uluslararası kamuoyu arasında bir mesele olduğunu anlamasının çok önemli olduğunu kaydetti.

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Khalilzad’ın İranlı meslektaşı ile görüşmesi konusunda görevlendirilmesi ile ilgili soruları cevaplandıran Gray, konunun Dünya ve ABD medyasında tartışmalara yol açtığını ancak ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Kongre’de bu yılın başında yaptığı konuşmada bu meselenin gerçek yüzünü ortaya çıkardığını söyledi. Gray, Khalilzad’ın bu yılın başında İranlı meslektaşı ile konuşmak üzere görevlendirildiğini ancak bunun ortaya çıkmasının zamanlamasının dikkat çekici olduğunu söyledi. Gray, İran’ın New York’ta nükleer programı yüzünden artan baskılar üzerine meseleyi dünya kamuoyuna duyurduğunu ileri sürdü.

Türkiye’den bu meselede yapabileceği katkıların sorulması üzerine Gray, Türkiye’nin İran’a Şarm El Şeyh’de Kasım 2004’de yaptığı toplantıda dile getirdiği sorumluluklarını hatırlatarak katkıda bulunabileceğini belirtti.

Gray, Türkiye’nin iyi bir dost ve müttefik olduğunu ve Türkiye’den bu konuda herhangi bir isteklerinin olmadığını dile getirdi. Gray, bu konuda hayali spekülasyonlarda bulunmak istemediğini ve diplomatik süreci desteklediklerini söyledi. Gray, Türkiye’nin de bu süreci desteklediğini ve Türkiye gibi dost ve müttefik ülkelerle İran’ı sorumluluklarını yerine getirmeye çalışacaklarını kaydetti.