ABD İran’a karşı Türkiye’den ne bekliyor?

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin İran ile hangi konularda işbirliği yapacağına kendisinin karar vereceğini belirtti.

Ve Washington’un Ankara’dan beklentisinin, uranyum zenginleştirme işlemini askıya alması gerektiğini Tahran’a anlatması olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, İran Dışişleri Bakanının son Türkiye ziyareti sırasında, iki ülkenin enerji konularında yeni işbirliği alanlarında çalışılmasını konuştuğunun hatırlatılması ve Washington’un görüşünün sorulması üzerine, “İran ile hangi konularda işbirliği yapacağına karar vermek, Türk hükümetine ait” dedi.

Sözcü, “Türkiye, İran’ın nükleer silah programının yol açtığı tehdidin tamamen bilincinde ve Türkiye ile iyi görüşmeler yaptık. Bizim Türk hükümetinden beklentimiz, İran hükümetiyle hangi konuda işbirliği yaparsa yapsın, uranyum zenginleştirme ve yeniden işleme faaliyetlerini askıya alması gerektiği yönünde bütün dünyanın dile getirdiği talebi açıkça İranlılara anlatması” diye konuştu.

McCormack’a, ABD ile Rusya arasında sorun olan, İran’ın potansiyel füze tehdidine karşı oluşturulacak füze kalkanı sisteminin Polonya ve Çek Cumhuriyeti yerine İran’a komşu Türkiye’ye konuşlandırılmasının hiç düşünülüp düşünülmediği de soruldu. Sözcü McCormack, füze kalkanının Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya yerleştirilmesi kararının teknik bir mesele olduğunu ve kendisinin bunun ayrıntılarını tartışacak bilgiye sahip bulunmadığını söyledi.

Sözcü McCormack, bu konunun Türk yetkilileriyle daha önce görüşülüp görüşülmediğini de bilmediğini belirtti.