ABD İran’a saldırırsa turizm sıkıntıya girer

Güney Ege Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Cengiz Aygün, ABD'nin muhtemel İran saldırısının bölgede turizmi sıkıntıya sokacağını söyledi.

Yeterli tanıtım yapılamadığı için Türkiye’nin son yıllarda bazı pazarları kaybettiğini kaydeden Aygün, “İngiltere, Hollanda ve Almanya pazarlarında önemli azalma var. Bunun başlıca sebepleri Türkiye ile ilgili Avrupa’da çıkan olumsuz haberler, Orhan Pamuk davası, İsviçre maçı sonrası yaşananlar, kuş gribi gibi olaylar. Ayrıca bir ankete göre turistlerin yüzde 53’ü hanutçulardan rahatsız” dedi.

Orta Avrupa’dan Türkiye’ye devamlı tatile gelen turistlerden yüzde 35’inin halen rezervasyon yaptırmadığını belirten Aygün, Orta Avrupa’da hem Türkiye yorgunluğu hem de ekonomik sıkıntı olduğunu kaydetti. Türkiye’nin müşteri kaybetmesini fırsat bilen tur operatörlerinin fiyat kırdırma yolunu seçmek isteyebileceklerini de hatırlatan Cengiz Aygün, indirim politikasının turizme darbe vuracağını ifade etti.

Muhtemel bir ABD-İran savaşına da değinen Aygün, böyle bir olayın Türkiye’yi sıkıntıya sokacağını vurgulayarak şunları söyledi: “İnsanlar sakin ve huzurlu yerlerde tatil yatmak ister. Komşumuz İran’ın bir saldırıya maruz kalması, hem bizi hem bölgemizdeki diğer ülkeleri sıkıntıya sokar. İnşâallah böyle bir şey yaşanmaz.” Aygün, daha sonra GETOB’un çalışmalarına katkı sağlayan Garanti Bankası, Finansbank, Efes Pilsen, İçmeler Belediyesi, Elita Butik, Ajans Citymar ve Marmaris Ticaret Odası’na teşekkür plaketi verdi.