‘ABD İran’a yönelik mali saldırı hazırlığında’

ABD'nin İran'a mali bir saldırı hazırlığında olduğu bildirildi.

Time dergisi son sayısında, İran’ın nükleer programını durdurması için BM Güvenlik Konseyi’nin verdiği sürenin dolmasına ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey’in İran’la ilgili bir rapor yayınlamasına kısa bir süre kala, ABD’nin Tahran’a “mali bir saldırı” hazırlığında olduğunu yazdı.

ABD ve Avrupalı müttefiklerinin BM Güvenlik Konseyi’nden gelecek ay İran’a siyasi ve ekonomik yaptırım uygulanmasının önünü açmasını isteyeceğini kaydeden dergi, “beklendiği gibi Çin ve Rusya’nın tasarıyı veto etmesi durumunda ABD’nin Tahran’ı tecrit etmek için BM dışında çalışma niyetinde olduğunu” ifade etti.

Habere göre, ilk hedef İran’ın Avrupa bankalarındaki hesapları ve mali kuruluşları. Amerikan yönetiminin İran’a ait olmayan bankların bu ülkeye para akışını durdurmasını istediğini belirten Time, isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir yetkilinin, ”Önemli olan mali kuruluşları kötü adamlarla çalışmamaya ikna etmek. Bu kuruluşlar isimlerinin lekelenmesinden endişe duyarlar” sözlerine de yer verdi.

İran’ın Avrupa’daki bazı hesaplarını Körfez ülkelerine aktardığını yazan Time, ABD’nin buna karşılık ay başında 7 Ortadoğu ülkesiyle “bunu önlemek için ne yapılabileceği” konusunu görüştüğünü aktardı.