‘ABD İslam alemini aşağıladı’

Halkın Kurtuluş Partisi, ''ABD'nin, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'i Kurban Bayramı sabahı idam ederek, İslam alemini aşağıladığını'' kaydetti.

Parti genel merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Irak’ın işgalinden sonra yargılanan Saddam Hüseyin’in idam cezasına mahkum edildiği anımsatıldı. ”Hukuka azıcık da olsa saygısı olan hiç kimse, bu yargılama komedisini ciddiye almamaktadır” denilen açıklamada, cezayı verenlerin de yargıç olmadığı öne sürüldü.

ABD ve İngiltere öncülüğündeki kuvvetlerin, emperyalist emellerle 2003 yılından bu yana Irak’ı yangın yerine çevirdiği, Saddam Hüseyin’in yaptığının bin katı katliam yaptığı savunulan açıklamada, Irak’ı işgal gerekçesi olan kitle imha silahlarının hala bulunamadığı vurgulandı.

Açıklamada, ”ABD, yalanlar üzerine inşa ettiği bir saldırı ve işgalle, masum bir ülkeyi cehenneme çeviriyor” denildi.

ABD’nin, Saddam Hüseyin’i Kurban Bayramı sabahı idam ederek, bütün İslam alemini aşağıladığı kaydedilen açıklamada, ”ABD özelde bütün Arap liderlerini, geneldeyse tüm mazlum ülke liderlerini tehdit etmiştir bu idamla” görüşüne yer verildi.

Saddam Hüseyin’in idam edilmesinin, devletler hukuku ve savaş hukukuna da aykırı olduğu belirtilen açıklamada, Irak ordusunun başkumandanı olan Saddam Hüseyin’in ancak savaş esiri sayılabileceği ve sorgulanamayacağı savunuldu.