ABD karakutuyu niye gizliyor?

Facianın gerçek sebebini ortaya çıkarmak üzere Irak'a giden Türk heyetinin hiç bir inceleme yapmasına izin verilmedi

Adana’dan Irak’a Türk işçilerini götürürken piste 200 metre kala yere çakılan uçağın düşüş sebebi, ABD’nin tutumu yüzünden netleşemiyor. Saldırıya uğradığı yolunda çeşitli haberlerin konuşulduğu uçağın gerçek düşüş sebebini öğrenmek üzere 3 kişilik sivil havacılık ekibi Irak’ta Amerikalı yetkililerin akıl-mantıkla açıklanamayacak engelleriyle karşılaştı.

ENKAZ NİYE KALDIRILDI
Türk heyeti ilk şoku kaza yerine gittiğinde yaşadı. Çünkü enkaz apar topar kaldırılmış, bir hangara konulmuştu. Heyet hangarda sadece parça analizi yapabildi. Bu analizin düşüş hakkında hiç bir ip ucu vermeyeceğini söyleyen Türk heyeti ‘karakutu’ olarak bilinen ve uçaktaki tüm seslerin kaydedildiği ‘CVR’ cihazı incelemek istedi.

KAYITLAR NİYE GİZLENDİ
‘Hayır veremeyiz’ cevabıyla bir şok daha yaşayan Türk heyeti bu defa, füze, mermi gibi bir dış çarpma olup olmadığını anlamak için, tüm elektronik bilgiler, dış ses ve darbeler, kabin cihazıyla ilgili kayıtları tutan ‘FTR’ cihazını incelemek istedi. Ancak Amerikalılar ‘Uçak Moldova bayraklı. Ancak onlara verebiliriz’ diyerek bu talebi de yerine getirmedi.

ŞÜPHELERİ ARTIRDILAR
Böylece facianın gerçek sebebini ortaya çıkarmak üzere Irak’a giden Türk Kaza Kırım İnceleme ekibi eli boş döndü. Uçağın düşürüldüğüne dair spekülasyonların artması üzerine Gül, ‘Gerçek sebep, karakutu incelendikten sonra ortaya çıkacaktır’ demişti. ABD’lilerin tutumu uçağın düşürülmüş olabileceği yolundaki ihtimalleri artırdı.

Cesetlerin hepsi gelmedi mi?
Bağdat yakınlarında düşen uçakta ölen 5 yolcunun kimliği daha DNA testi sonucu belirlenirken, bir torbada birkaç kişiye ait ceset parçalarının bulunması nedeniyle, Irak’tan 33 yerine daha az sayıda cenaze de getirilmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi bulunan cenazelerden, Ahmet Gezer, Aziz Gelinci, Halil Kılıç, Serkan Geyik ve Bekir Yıldız’ın kimlikleri DNA testi ile belirlendi. Ramazan Altıkulaç ve Rifat Demir ile 5 yabancı uyruklunun DNA çalışması sürüyor.

Görgü tanığı: Sis yoktu
FACİADAN sonra yapılan resmi açıklamada ‘Sis yüzünden düştü’ denilmişti. Ancak düşüşe şahit olanlar bunu yalanlıyor. Uçağın düştüğü Anaconda üssünde hastane inşaatı yapan şirketin Bölge Müdürü Levent Akın ‘Sabah hafif sis vardı. Ancak kazanın olduğu saatlerde yoktu. Hava açık ve az bulutluydu’ dedi.

El Arabiya vuruldu dedi
KAZANIN hemen ardından El Arabiya televizyonu düşüş haberini, ‘Uçak Beled yakınlarındaki bir Irak ordu üssünden atılan füzeyle vuruldu’ diye vermişti. Irak’taki Rus İtar-Tass ajansının muhabiri da uçağın füzeyle değil büyük çap mermi kullanan otomatik silahla taranarak da düşürülmüş olabileceğini belirtmişti.