ABD nükleer silahsızlanmayı lügatinden sildi

ABD Nükleer Güvenlik Kurumu Başkanı Linton Brooks, nükleer silahsızlanma konusunun öngörülebilir gelecekte gündemlerine gelmeyeceğini söyledi.

Nükleer Güvenlik Kurumu Başkanı Linton Brooks, “ABD, öngörülebilir gelecekte, nükleer gücünü korumalı ve bu gücünü sürdürme ve modernize etme yeteneğini muhafaza etmelidir” dedi. Tenesse eyaletinin Oak Ridge kentinde dün Doğu Tenesse Ekonomik Konseyi üyelerine seslenen Brooks, hayatı boyunca nükleer silahların imha edilmesini gerektirecek siyasî şartların oluşmasını beklemediğini söyledi. Brooks, nükleer silahların imhası için müzakereler yürütülse bile bunun gerçekleşeceğini sanmadığını ifade etti.

Oak Ridge kentinde büyük bir nükleer silah tesisi bulunuyor.

NÜKLEER SİLAHSIZLANMA ANLAŞMALARININ UYGULANMASINDA ÇİFTE STANDART

ABD ve Rusya’nın o zamanki başkanları Bill Clinton ve Boris Yeltsin, 1998 yılında imzaladıkları ortak bildiriyle nükleer silahsızlanmanın nihai amaçları olduğunu ilan etmişlerdi.

Ayrıca, ABD’nin de aralarında bulunduğu birçok devlet 1968 yılında Nükleer Silhaların Yayılmasının Önlenmesi anlaşmasına imza atmışlardı. Söz konunsu anlaşmayı kabul eden ülkeler; nükleer silahların üretilmesini durdurma, silah stoklarının tasfiyesi ve bu silahların ulusal cephaneliklere sevk edilmemesini kabul etmişlerdi.

Anlaşmanın 6. maddesi ise tarafların müzakerelerin, ‘nükleer silah yarışını yakın bir zamanda durdurmak niyeti’yle devam ettirilmesini öngörüyordu.

Bu alaşma, şu anda İran ve Kuzey Kore’nin nükleer programlarını kontrol altına almak amacıyla kullanılıyor.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’na Hinistan, Pakistan ve İsrail imzalamayı reddetti. Kuzey Kore ise daha önce kabul ettiği anlaşmadan 2003 yılında çekilmişti.

İran ise anlaşmayı imzalamasına ve gereklerini yerine getirmesine karşın, Avrupa ve ABD tarafından ‘atom bombası geliştirme niyeti taşıdığı’ şüphesiyle baskı altında tutuluyor.