ABD Ordusu ‘Irak’taki bombalarla mücadele’ bütçesini 3 katına çıkarıyor

ABD Savunma Bakanlığı, Irak'ta ABD askerlerinin en başta gelen ölüm sebebi olan el yapımı bombalarla mücadele için bu sene 3,5 milyar dolarlık bir bütçe ayırıyor.

Bu önlemler arasında askerlerin ve araçların zırhlarının güçlendirilmesinin yanı sıra, bombaların imal edildiği hücre evlerini tespit etmeye yönelik istihbarat faaliyetlerinin arttırılması, uzaktan kumandalı bombaların tespit edilmesi için kullanılan elektronik cihazlardan daha çok yararlanılması, saldırılara karşı uygulanacak yeni taktiklerin belirlenmesi ve askerî personele konuyla ilgili eğitimin verilmesi bulunuyor.

ABD çöllerinde Irak ve Afganistan’a benzer platolar kuracak olan ABD Ordusu, askerleri yol kenarına bırakılan bombalar konusunda uygulamalı olarak eğittikten sonra bu ülkelere gönderecek.

ABD Ordusu bütün bu önlemler için, bombalarla mücadelede 2005 yılında harcadığı 1.2 milyar doların 3 katı kadar bütçe ayırmayı planlıyor. Bununla birlikte gazete, yetkililerin askerleri bombalardan korumak için “açık çek”e sahip olduğunu yazdı.