‘ABD ordusu kurumsal ırkçılık yapıyor’

İngiliz ordusunda görevli Tuğgenerel Nigel Aylwin Foster, halen Irak'ta bulunan Amerikan ordusunu "kurumsal ırkçılık" yapmakla eleştirdi.

İngiliz ordusunda görevli Tuğgeneral Aylwin Foster’in Amerikan ordusu ile ilgili eleştirileri neredeyse tüm ingiliz basınında göze çarpıyor. Tuğgeneral Foster, Irakta’ki Amerikan ordusunu eleştirerek,Irakta’ki Amerikan ordusunu kültürel hassasiyetlere dikkat etmemek ve kurumsal ırkçılıkla suçluyor. ABD ordusunu isyancılarla mücadeleye uygun eğitim almamış olmakla suçlayan İngiliz basını da, ordunun aşırı güç kullanımına gittiğine yer vererek, “ABD askerleri herşeyi başarabiliriz anlayışıyla hareket ediyor. Bu rahatlık bir şeyler yanlış gittiğinde, askerlerin durumu üstlerine bildirmemesine yol açıyor.” diye yazdı.

Guardian gazetesi ise, İngiliz Tuğgeneralin bazı Amerikan generallerce ukala ve züppece davranmakla eleştirildiğini belirtti. Guardian, Amerikan ordusu ile ilgili bu sert eleştirilerin Amerikan Kara Kuvvetleri Dergisi olan Military Review tarafından da yayımlandığına yer verdi.