ABD ordusundan ‘Zerkavi’ açıklaması

ABD Ordusu, El Kaide’nin Irak’taki lideri Ebu Musab El Zarkavi’nin cesedi üzerinde yapılan otopsi sonuçlarını bugün açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde ABD hava saldırısı sonucu ölen Zerkavi’nin cesedi üzerinde 2 Amerikalı askeri doktor otopsi yaptı. Otopsi sonunda Zerkavi’nin gerçek ölüm sebebi bulunarak açıklandı. Albay Doktor Steve Jones bugün Bağdat’ta yaptığı basın toplantısında, Zerkavi’nin hava saldırısından 52 dakika sonra ve patlamada aldığı yaralardan öldüğünü bildirdi.

Jones, saldırıda ölen Zerkavi’nin ruhani akıl hocası Şeyh Abdul Rahman’ın saldırının hemen ardından öldüğünü belirtti. Doktor Jones, yapılan DNA testlerinin ölen kişinin Zerkavi olduğunu kanıtladığını ifade etti. Kurşun yarasının bulunmadığı ceset, Bağdat’ta 24 saat koruma da altında tutulduğu kaydediliyor.

Amerikan Ordusu’nun Zerkavi’nin kaldığı evi bombalamasının ardından El Kaide liderinin bir süre daha yaşadığı yönündeki açıklaması, Zerkavi’’nin dövülerek öldürüldüğü iddialarının ortaya çıkmasına neden olmuştu.

Adının Muhammed olduğunu ifade eden bir görgü tanığı, saldırının ardından bölge sakinlerinin sakallı bir adamı ambulansa bindirdiklerini söylemişti. Washington Post gazetesinde yer alan iddiaya göre, Amerikan askerleri hala hayatta olan adamı ambulanstan çıkararak burnundan kan gelip ölünceye kadar dövmüştü.