ABD özel operasyon askerleri görevlendiriyor

ABD ordusunun, teröristler hakkında istihbarat toplamaları için Amerikan elçiliklerine "özel operasyon askerleri" yerleştirdiği bildirildi.

New York Times’ın haberine göre, ABD ordusu teröristler hakkında istihbarat edinmelerini ve gerektiğini zaman teröristlere yönelik operasyonlarda bulunmalarını sağlamak amacıyla Amerikan elçiliklerinde özel operasyon askerleri görevlendirmeye başladı.

Pentagon yetkilileri, bu görevlendirmenin, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in terörle mücadelede askere daha aktif rol verme planının bir parçası olduğunu belirtiyor. Ancak bu çalışmanın, CIA gibi daha geleneksel istihbarat birimlerinde rahatsızlık yaratttığı ifade ediliyor. Habere göre bazı CIA yetkilileri, bunu “kendi bölgelerine provakatif bir yayılma olarak” görüyor.

Özel operasyon askerlerinin özellikle teröristlerin yoğun faaliyet sürdürdükleri Afrika, Güneydoğu Asya ve Güney Amerika’daki ABD elçiliklerinde görevlendirildikleri kaydediliyor. Yetkililer, bu askerlerin görevlerinin ise, terörle mücadele operasyonlarının planlanmasına yardımcı olmak ve yerel güçlere operasyonlarda destek vermek olduğunu belirtiyor.

25 yıllık CIA görevinde bulunan eski istihbaratçı John O. Brennan ise Savunma Bakanlığı’nın terörle mücadelede kendisini daha etkin hale getirmeye çalıştığını belirterek, CIA’in birçok alandaki öncü rolünün ise azaltıldığını belirtiyor. Brennan, istihbarat birimlerinde giderek artan “askerileşme”nin yanlış olduğunun yakın bir gelecekte anlaşılacağını dile getiriyor.