ABD: PKK’ya karşı tercihimiz siyasi çözümdür

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın terörle mücadele koordinatörü Büyükelçi Dell Dailey, terör örgütü PKK'ya karşı ''hem Türkiye içinde hem de Irak'ta, askeri değil siyasi çözümden yana olduklarını'' söyledi.

Dailey, Washington Institute adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen özel bir toplantıda, terörizmle mücadele konusunda ABD’nin bütün dünyadaki faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

Terör örgütü PKK ile mücadeleye ilişkin sorulara karşılık Dailey, “ABD Başkanı George W. Bush’un kararı çerçevesinde”, Türkiye ile istihbarat paylaşıldığını ve bu sistemin işlediğini söyledi.

Dailey, “PKK için askeri bir çözüme bakmadık. Bizim tercihimiz, siyasi bir çözümdür ve Irak, Türk ve Amerikan hükümetlerini bir araya getirerek büyük bir diplomatik muhakeme sergiledik” dedi.

Bunun ardından Irak hükümetinin PKK’yı terör örgütü olarak kabul ettiğini belirten ve bunun “ileriye doğru atılmış önemli bir adım” olduğunu söyleyen Dailey, Irak hükümetinin şimdi PKK tehdidini, kuzeydeki kendi sınırları içinde, “uygun olduklarına inandıkları bir sistemle” ortadan kaldırma sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

“Askeri değil, siyasi baskı etkili oldu”

Dailey, bir çatışmanın ardından kaybolan 8 Türk askerinin, Kuzey Irak üzerinden Türkiye’ye geri dönmesinin sağlanmasında, “askeri baskının değil siyasi baskının” etkili olduğunu savundu.

ABD’nin Türkiye ile “üzerinde eyleme geçilebilir” istihbarat mı yoksa sadece istihbarat mı paylaştığı yönündeki bir soru üzerine Dailey, “Ben bunu söyleyemem. Bunu istihbarat olarak nitelendiriyorum. Eylemin tanımlanmasına bağlı. Şunu biliyorum ki, Başkan Bush’un açıklamasına dayalı olarak Türklere istihbarat verildi” dedi.

Dailey, serbest ticaret bölgeleri oluşturarak, hukuk kurallarının uygulanmasını ve iyi bir eğitimi sağlayarak, sosyal faaliyetlerle ve eğlence faaliyetleri yaratarak, insanlara terörden başka alternatifler sağlanmasının yerinde olacağını söyledi.

Dailey, ekonomik olarak dezavantajlı insanların, teröre alet olma konusunda daha zayıf konumda bulunduklarını ifade etti.

“Terörle savşı kazanıyoruz”

Bir katılımcının, 11 Eylül’den sonra ABD’nin terörizme karşı savaşı kazanmakta olup olmadığı yönündeki sorusunu yanıtlayan Dailey, “Evet kazanıyoruz” yanıtını verdi.

Dailey, diplomatik, ekonomik ve diğer alanlarda teröre karşı başarılar kazanıldığını, terör örgütünün birçok elebaşının yakalandığını ancak daha çok gidilecek yol bulunduğunu söyledi.

Dailey, El Kaide’nin lideri Usame bin Ladin için ise, bu tür teröristleri yakalamanın kolay olmadığını belirtti, “Onu yakalayacağız. Zaman içinde yakalayacağız. Kültürel, siyasi, dini, fiziksel sığınaklar kullanıyor olabilir, ancak sonunda onu yakalayacağız. Bu adamın üzerine işaret konuldu. Dünyanın her yerinde terörle yeterince zarar verdi” dedi.