ABD-Polonya füze anlaşması tamam

ABD, Moskova`nın karşı çıktığı füzesavar sisteminin vurucu unsurunu Polonya topraklarına kurmak konusunda Varşova hükümeti ile anlaştı. Polonyalılara göre ABD `son 24 saatte teklifini geliştirdi.`

Amerika Polonya`nın Baltık kıyılarındaki bir askeri üsse 10 füze yerleştirecek.

Washington bunun karşılığında, Polonya ordusunun modernizasyonuna yardım edecek ve ülkenin hava savunmasını güçlendirmesi için Patriot füzeleri konuşlandıracak.

Anlaşmanın, füze savunma sistemini kendine yönelik bir tehdit olarak algılayan Rusya`yı öfkelendireceği tahmin ediliyor.

Moskova daha önce, Amerikan füzelerine ev sahipliği yaptığı takdirde, kendi füzelerini Polonya`ya doğrultacağını açıklamıştı.

Anlaşmanın zamanlaması, Rusya ile ilişkilerin Kafkaslar`daki kriz nedeniyle gergin olduğu bir döneme rastlaması açısından dikkat çekici bulunuyor.

Polonyalı yetkililer, Washinton`un füze kalkanı projesi için sunduğu teklifin şartlarını son 24 saat içinde oldukça geliştirdiğini ve Varşova`nın birçok talebini kabul ettiğini söylüyorlar.

Bu talepler arasında Polonya ordusunun ABD tarafından modernize edilmesi, Polonya`ya bir saldırı olması durumunda ABD`nin bu ülkeye yardıma geleceğini garanti etmesi, füze savunma sistemini desteklemek için Patriot füzelerinin ve uzman Amerikan askerlerinin yardım sağlaması gibi başlıklar bulunuyor.

Füze kalkanı yerleştirme hamlesinin Polonya ile Rusya arasındaki ilişkileri de olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Daha şimdiden Rus Dışişleri Bakanı, Polonya`ya düzenlemeyi planladığı geziyi iptal ettiğini açıklamış durumda.