ABD Rusya’dan açıklama bekliyor

ABD, 2003 Irak işgali öncesi Saddam'a Amerikan askerlerinin hareketi ve planları konusunda istihbarat verildiği iddiası ile ilgili olarak Rusya'dan bir açıklama istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın da bu iddiaları, Perşembe günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Berlin’de yapacağı görüşmede gündeme getireceği belirtildi.

Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, “Amerikan askerlerini tehlikeye atacak bir bilginin Iraklılara verilmesinin, Rice’ın da haftasonunda dile getirdiği gibi, endişe verici olduğunu” ifade etti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un, geçen hafta Rus hükümetinin, Saddam Hüseyin’e işgal öncesi Rusya Büyükelçisi aracılığıyla Amerikan savaş planları hakkında istihbarat sızdırdığı iddialarını içeren bir rapor yayınlaması Rusya tarafından reddedilmişti.

Amerikan Kongresi de bu iddiaların araştırılmasını istedi. Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Pat Roberts, konunun soruşturulması çağrısını yaptı. Senato’nun demoktak kanat üyesi Ted Kennedy de bu iddiaların doğru olması halinde Moskova yönetimi ile ilişkilerin gözden geçirilmesi gerekebileceğini ifade etti.