ABD seçiminde din tartışması

2008 başkanlık seçimlerine geri sayan ABD’de bu kez Cumhuriyetçi Parti’den başkan aday adayları arasında ’din tartışması’ patlak verdi.

Mike Huckabee, Mormon tarikatına mensup olan en yakın rakibi Mitt Romney’e “Mormonlar, Hz.İsa ile şeytanın kardeş olduğuna inanmıyor mu?” diye sataştı. Kendini tartışmaların orta yerinde bulunca da rakibinden özür diledi.

OCAK ayında başlayacak partilerin önseçim sürecine geri sayan ABD’de bu kez adaylar arasında din tartışması yaşanıyor. Cumhuriyetçi Parti’den aday olmak için yarışan Mike Huckabee, aynı partiden rakibi olan Mormon kilisesine bağlı Mitt Romney’e “Onların inancına göre Hz.İsa ile şeytan kardeş değil mi” diye sataştı. Sözlerinin haber programlarında hararetli tartışmalara neden olması üzerine Huckabee, rakibinden özür diledi.

ABD’de önseçim trafiği 3 Ocak’ta Iowa’da başlayacak. ABD Başkanı George W.Bush’un Cumhuriyetçi Partisi’ndeki önseçim yarışında eski bir televaiz olan Baptist kilisesine mensup Mike Huckabee sürpriz bir atak yaptı. Konuşkan ve şakacı tarzıyla halkın beğenisini toplayan Huckabee, anketlerde öne çıkınca, basın da objektiflerini bu adaya yöneltti. New York Times, bu haftasonu yayınlanacak dergisi için renkli siyasetçiyle uzunca bir röportaj yaptı.

Huckabee, röportaj vesilesiyle kendisi gibi Cumhuriyetçi Parti’de dini inancıyla öne çıkan rakibi Mitt Romney’e sataşma fırsatı buldu. Çünkü Mitt Romney, siyasi görüşünden çok dini inancıyla tartışmalara konu olan bir aday. Mormon Kilisesi’ne mensup. Merkezi Utah eyaletinde olan bu tutucu kilise, öğretileri ve çok eşliliğe göz yumduğu gerekçesiyle zan altında. Protestanlarda Mormonların Hıristiyan olmadığı görüşü hakim. İşte Evanjelist olan Huckabee de röportajında kamuoyunun bu hassas noktasına parmak bastı.

TANRI’NIN ÇOCUKLARI

Muhabirin “Mormonlar tarikat mıdır, din midir” sorusuna “dindir” diye yanıt veren Huckabee, sonra da “Mormonlar, Hz. İsa ile Tanrı’nın kardeş olduğuna inanmıyor muydu” diye devam etti. Sonrasında yaptığı açıklamada, “Mitt Romney’e gittim ve ondan özür diledim. Çünkü asla birilerinin inancından fayda sağlamaya çalışmam” dedi. Huckabee, NYT ile uzunca bir röportaj yaptıklarını ve bu sözlerinin öne çıkarılacağını tahmin etmediğini de belirtti. Özrü kabul ettiğini söyleyen Romney, “Bu ülkede hiç kimse dini inancı nedeniyle saldırıya uğramamalıdır” dedi.

İlahiyat bilginlerine göre Mormonlar, Hz.İsa ve şeytan dahil tüm biraderlerin ve kızkardeşlerin, Tanrı’nın çocuğu olduğuna, ancak ailenin dışlanan üyesi şeytanın asla Tanrı’nın huzuruna çıkamayacağına inanıyor.

Kongre’den ’su tahtası’ yasağı

ABD’de Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, “su tahtası” gibi “sert” sorgu yöntemlerinin yasaklanmasına dair bir kanun tasarısını kabul etti. 199’a karşı 222 oyla kabul edilen tasarıya göre, istihbarat örgütleri, terör zanlılarını sorgularken bundan böyle ABD Ordu Saha Rehberi’nin şartlarına uymak zorunda kalacak. Amerikan ordusunun temel aldığı bu şartlar, savaş esirlerine muamelenin sınırlarını belirleyip işkenceyi yasaklayan Cenevre Sözleşmesi ile uyum içinde.

Şüpheliye boğulma hissi veren ve El Kaide’ye bağlı olduğu sanılan terör zanlılarının konuşturulması amacıyla CIA tarafından kullanıldığı kabul edilen su tahtası uygulaması, sert eleştirilere konu olmuştu. Temcilciler Meclisi’nde onaylanan tasarının Senato’dan geçmesi, ancak ABDBaşkanı George W. Bush tarafından veto edilmesi bekleniyor.