ABD Senatosu nükleer işbirliğini onayladı

ABD Senatosu, Hindistan'a sivil nükleer teknoloji ve yakıt sağlanmasına izin verecek ve bu alanda iki ülke arasında işbirliği öngören bir yasa tasarısını onayladı.

Başkan George Bush’un onayından da geçmesi gereken tasarıya göre ABD tarafı da Hindistan’dan, İran’ın nükleer programının kontrol altına alınması yönünde çabalara destek vermesini istiyor.

Yasa tasarısı, nükleer silahların yayılımını teşvik edeceği endişesiyle eleştiriliyor. Zira Hindistan, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nı imzalayan ülkeler arasında yer almıyor.

Amerika ve Hindistan, yaklaşık bir yıl önce nükleer işbirliği konusunda anlaşma sağlamıştı. Ancak bu anlaşmasını yasalaşması ve uygulanmaya başlamasından önce bazı şartların yerine getirilmesi de gerekiyor. Öncelikle Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’yla müzakere yapılması gerekiyor. Washington yönetimi, İran’a füze teknolojisi satan iki Hindistan firması hakkında da şüpheleri bulunuyor. Bu engellerin aşılmasının ardından da ABD ile Hindistan arasında teknik müzakerelerin başlaması ve bunun nihayetinde anlaşmanın tümüne ABD Kongresi’nin onay vermesi gerekiyor.

Öte yandan Asya’da bulunan Bush, Senato’nun onayından memnun olduğunu dile getirirken, bunu ABD ve Hindistan arasındaki stratejik ortaklığını güçlendirecek önemli bir adım olarak nitelendirdi.