ABD sigarasında nikotin oyunu

ABD'de üretilen sigaralardaki nikotin oranının 1998'den bu yana yüzde 11 oranında yükseldiği ortaya çıktı.

Harvard Üniversitesi’nin araştırmasına göre, sigaralar her birinden daha çok sayıda nefes alınmasını sağlayacak şekilde yeniden düzenledi.

Araştırmaya göre, nikotin artırımının denk geldiği 1998 yılında, ABD’deki sigara üreticileri bir anlaşmaya imza atarak, sigara kaynaklı hastalıklar konusunda ortak hareket etme kararı aldı.

Bilimadamları bu anlaşmaya güvenen üreticilerin nikotin artırımında bir sakınca görmeden üretime devam ettiği görüşünde birleşti.

Sigara üreticeleri bu konuda açıklama yapmak istemezken Philip Morris, sigaraların nikotin miktarında değişiklikler olabileceğini ama bu değişikliklerin kalıcı olmadığını söylemekle yetindi.

Bilimadamları bu durumun insan sağlığı üzerinde çok büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtiyor.

ABD’de her yıl 440 bin kişi akciğer kanseri ve sigaraya bağlı başka hastalıklardan ölüyor. Dünyada yaklaşık 4 milyon kişi, Türkiye’de de yılda 100 bin kişi bu nedenle hayatını kaybediyor.

Araştırmalar Türkiye’de sigaraya başlama yaşının 11’e indiğini gösteriyor.

Bağımlılıkla mücadele için sigaraya yüksek vergiler kondu, reklam yasağı getirildi. Dünyanın birçok ülkesinde kamuya açık alanların yanısıra bar ve restoranlarda bile sigara içmek yasaklandı.